| Myyy3 a întrebat:

Sall.Cunoasteti pe cineva cu varsta intre 13-18 ani care a scapat definitiv de cosuri? Cu produse sau nu le-a bagat in seama? Eu le am pe la 13-14 ani, acum am aproape 17.Stiu ca e varsta cosurilor dar din cate stiu eu dupa 17-18 trec, ati intalnit persoane la care s-a adeverit asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BruneTTe a răspuns:

Da,cunosc persoane care au reusit sa scape. Unii cu tratament (baietii cu anumite antibiotice si fetele cu anticonceptionale) iar altii fara. Depinde de la om la om.
Oricum, si daca lui X i-a mers bine cu un anumit tratament asta nu inseamna ca si tie iti va face bine...din pacate.

Eu de exemplu, sunt un caz dintre cei carora nu le-a trecut nici cu, nici fara.De la 14 ani le am si acum am 20. Nu o forma foooarte grava, dar deranjanta. Si am tot fost la vreo 5 dermatologi pana acum si acum sunt pe Roaccutane (cel mai aiurea medicament pe care il poti lua,e periculos). Si na, om vedea ce va fi.

Si cu sexul nu are nicio legatura. Multi medici mi-au confirmat asta. Sunt totusi cazuri fooarte rare in care sexul ajuta, dar nu e o regula, deci nu te poti baza pe asta.

Tu nu ai decat sa speri ca faci parte din cei carora le trec. Depinde si ce forma de acnee ai. Daca ai cosuri din acelea mari, sub piele (acnee chistica) atunci e clar ca nu vor trece de la sine. Daca din cand in cand, dupa ce mai mananci si tu niste fast food sau ciocolata mai apar cate 2-3-4 cosulete mici care trec in 2 zile, atunci nu te stresa. Sau eventual renunta la aceste alimente.

Sper sa te ajute.

6 răspunsuri:
| BruneTTe a răspuns:

Si referitor la ce spune Almássy, cosurile care pot fi tratate cu sapun Dove sunt un caz fericit,unde igiena e de vina pentru aparitia lor. Daca problema este din interior, poti sa te speli pana ametesti ca tot degeaba.

Oricum, daca ai ten gras, niste produse EXTREM de bune pentru ingrijirea lui sunt cele de la Bioderma (si slava domnului, am incercat destule, stiu ce spun).

| Almássy a răspuns (pentru BruneTTe):

Asta ziceam si eu, totusi e mai bine sa le da-i pace

| liiaa a răspuns:

Din cate stiu eu incep sa treaca de la primul contact sexual.

| Almássy a răspuns:

Si eu am avut probleme cu cosurile. daca le dai cu creme si masti de fata, le zgarii si le starnesti se inmultesc ca nisipul si se fac mari.
din experienta:))

da, cosurile trebuie lasate in pace.te dai de 3 ori pe zi cu apa rece pe fata adica te speli pe fata cu apa rece si sapun Dove (are 25% crema hidratanta)

http://www.dove.ro/......ginal.aspx

gasesti prin magazine

sa vezi ce repede trec! fara tratamente si creme

| Makingston a răspuns:

Depinde la ce te referi prin cosuri...
Daca te referi la cele normale care iti apar asa din bun senin, e de la varsta- hormonii isi fac prezenta.
Daca suferi de o iritatie sau cosuri extinse pe o mai mare suprafata de piele ti-as recomanda sa mergi la un dermatolog.
In mare parte totul se rezolva, de la sine sau cu un tratament corespunzator.

| SElenaAlina a răspuns:

Secretul unui ten perfect este ingrijirea, trebuie sa ai grija ca in fiecare zi sa iti cureti tenul.Mastile naturale pentru curatarea tenului sunt foarte folositoare.