| Pustiu_Gabryel_1998 a întrebat:

am 13 ani si am fost de 3 ori la sala, prieteni imi spun ca raman mic am 1, 60 este adevarat ca de la sala de forta ramai mic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Medema a răspuns:

Da! Este bina sa faci exercitii cu greutatea corpului (adica cu propiul tau corp nu cu 50 de kg sau cate ai )! Sa faci exercitii de genul :Flotari, genoflexiuni, tractiuni! Daca vrei sa ai parte de o crestere normala!

| MoruAndrei a răspuns:

Da, mai ales dacă execuţi exerciţii cu greutăţi deasupra capului. Nu înţelegi dacă-ţi spun ce se întâmplă. Lasă sala la 13 ani, fă exerciţii cu propria greutate, sunt mai sănătoase şi te poţi dezvolta şi aşa.

| AndeT a răspuns:

Lasa-te de sala si fa un sport in aer liber, de echipa, cu prietenii, gen baschet, volei. asa vei creste mult in inaltime si iti vei dezvolta si anumite caracteristici ale personalitatii, cum ar fi spiritul de competitivitate, spiritul de echipa, de fairplay, ai numai de castigat.
+ creste serotonina( un neuro transmitator, hormonul fericirii) din creier, care regleaza si productia de hormonul cresterii
Sportul il practici in primul rand pentru starea de bine a intregului organism si a psihicului(deci si pentru ca simti nevoia sa te destinzi in aer liber intr-o activitate placuta).
lucratul la sala, unde fiecare e pe cont propriu, intr-o incinta inchisa, izolata de lumea de afara, pentru a arata cat mai bine, mai ales la varsta ta, mi se pare o activitate care nu ti-ar aduce nimic de ce ai avea nevoie