| DavidIron a întrebat:

Salut, am fost operat de unfhie incarnata la piciorul drept de 3 luni, si azi am vazut la acelasi deget, la baza degetului mare de la picior un fel de lichid albicios. Cum ma tratez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai ce ti s-a spus ai respectat? Esti obez/diabet/boli autoimune, ceva? Daca respecti igiena locala si porti sosete/incaltaminte ok, nu ai de ce sa patesti asa ceva.

| DavidIron explică (pentru GabiDumitrescu):

Am respectat tot ce a zis doctorul si am urmat tratamemtul pana la capăt. Nj sunt obez, si nu am boli. Sunt perfect sănătos.
Cred ca e de la cum am purtat ciorapi groși in bocanci. Nu mi sa incarmat in varful degetului, ci la baza unghiei. Mia taiat dl doctor unghia pe lateral pentru a ma vindeca.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DavidIron):

Nu cred ca e problema ciorapilor grosi ci a faptului ca te-au batut bocancii cumva.

| acerr a răspuns:

Cunosc un tip ca tine, dar plecand in germnaia acolo au zis ca tehnica romaneasca este primitiva... nu se smulg se rezolva cu laser. Pune rivanol

| natur a răspuns:

Este puroi. Se poate folosi tinctura de propolis. Eu folosesc cel de la Institutul Apicol.

| Diana99624 a răspuns:

La cum ai descris acel lichid, poate fi o infectie. Daca este ce cred eu, atunci se numeste puroi si e nevoie de tratament antibiotic local sau sistemic. Ce poti face acum este sa dezinfectezi zona si sa o mentii cat mai curata posibil. Daca lucrurile se inrautatesc si degetul pulseaza, mergi la medic