| Баби a întrebat:

am o mica problema am ciclu a doua oara pe luna, din ce cauza? sunt racita? la ginicolog mii rusine sa ma duc cauza e ca am labile putin mai marisadsad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

În acest caz, după ce ţi se termină menstruaţia şi vezi că timp de 3 zile nu mai curge nimic, să MERGI la ginecolog şi la endocrinolog!

Iar pe viitor să ţi un calendar cu datele ciclului menstrual, aşa cum explic mai jos.

Dacă îţi cunoşti datele ciclului pe ultimele 6 luni ( cel puţin ) poţi să-ţi calculezi : când are loc ovulaţia, perioada cu fertilitate „ridicată" şi data următoarei menstruaţii – folosind „metoda calendarului"!

Un ciclu menstrual este perioada care ÎNCEPE cu PRIMA zi de ciclu ( inclusiv acele zile de menstruaţie ) şi PÂNĂ în prima zi de menstruaţie din ciclul următor - dar fără acea zi, deoarece ea intră la calculul lunii următoare!

Vorbim despre ciclu menstrual REGULAT dacă timp de cel puţin 6 luni consecutive îţi vine menstruaţia la acelaşi interval/număr de zile )!

Cea mai fertilă zi este în ziua ovulaţiei, iar perioada cu fertilitate RIDICATĂ ( şi cu risc MAXIM de sarcină ) ESTE cu 5 zile înainte de ovulaţie şi până după ovulaţie cu 2 zile ( după )!

În primul rând, e foarte IMPORTANT să ţi un CALENDAR SPECIAL ( doar pentru ciclul menstrual, pe care să nu notezi altceva ) : în acel calendar să-ţi notezi, ÎN FIECARE LUNĂ, prima zi de ciclu ( cu pix roşu ) şi apoi ultima zi de ciclu ( cu pix albastru ) – eventual cu verde zilele în care ai făcut dragoste!

Nu se ştie când ai nevoie de el...

Metoda calendarului se bazeaza pe cunoasterea zilelor in care femeia este fertila, zile in care daca au loc contacte sexuale neprotejate, se poate produce o sarcina. In aceasta perioada fertila, daca nu se doreste o sarcina se evita contactele sexuale, sau se poate recurge la alte mijloace contraceptive.

Pentru a se putea folosi cu succes metoda calendarului este necesar ca femeia sa tina o evidenta precisa a ciclurilor ei menstruale pe o perioada de minimum 6 luni.

Prima zi a fiecarui ciclu menstrual este ziua in care incepe menstruatia ( numita si ziua 1).
Apoi zilele se numeroteaza in continuare (ziua a 2-a, ziua a 3-a etc) pana la ultima zi inainte de menstruatia urmatoare.
Un ciclu menstrual complet este intervalul de timp cuprins intre prima zi de menstruatie / Ziua 1 a ciclului menstrual si prima zi a urmatorului ciclu.
Durata ciclului menstrual in general variaza intre 25 si 35 de zile, si bineinteles exista si exceptii.

Daca pe toata aceasta perioada durata ciclului menstrual este constanta, adica variata maxima este de 1 zi, inseamna ca ai un ciclu menstrual constant.
Daca in fiecare luna durata ciclului tau este diferita se considera ca ai un ciclu menstrual neregulat.
Daca ciclul tau menstrual are o variatie mai mare de 7 zile este bine ca urmarirea ciclului sa se intinda pe o perioada mai mare de timp.

Folosind „metoda calendarului" ( prezentată cu exemple pe saitul SURSĂ http://www.mamicamea.ro/......eptie.html ), POŢI să-ţi calculezi CORECT data venirii menstruaţiei şi perioadele cu fertilitate ridicată sau scăzută!

Apoi, o întârziere ( a menstruaţiei ) de până la 7-10 zile ( faţă de data calculată CORECT cu metoda calendarului ) este acceptabilă - dacă întârzie mai mult, atunci pot fi alte „probleme".
Dacă întârzierea este mai mare de 7-10 zile, atunci NEAPĂRAT trebuie să faci test de sarcină ( atunci când ai făcut sex neprotejat sau s-a rupt prezervativul ) şi un control ginecologic.

Toate cele bune.

13 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Ginecologul a vazut multe la viata lui si nu cred ca tu o sa iesi in evidenta cu ceva, du-te fara nici o rusine la medic

| Adry05 a răspuns:

Nu trebuie să-ţi fie ruşine. Crezi că eşti singura din lume care are o astfel de problemă? Nu, deci nu-ţi fie ruşine. E o chestie aiurea, ai nevoie de tratament.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

N-ai dat detalii : ce vârstă ai, de când ai menstruaţie, când ai avut ultimele 2 menstruaţii ( data ) şi câte zile au durat, dacă ai fost la medic pentru astfel de dereglări, dacă ai mai avut astfel de dereglări, etc.

Poate fi destul de grav, DEPINDE de mai multe aspecte...

Oricum, mergi LINIŞTITĂ la ginecolog că a văzut destule la viaţa lui/ei - eventual, poţi alege o doctoriţă ginecolog ca să nu-ţi fie jenă.

| Баби explică (pentru bursuc001):

Am 16 ani, de la 12 sau 13 ani am menstruatie nu sunt chiar precisa.mi sa inceput pe data de 10noiembrie si sa sfirsit pe data de 14, iar la sfirsitul lunii mi sa inceput-- data de 28 si pina azi mai am (3decembrie) ...asa ceva mi sa mai intimplat de mai multe ori...

| bursuc001 a răspuns (pentru Баби):

Păi din 10 noiembrie până în 28 sunt 18 zile, deci e posibil ca să fie vorba o menstruaţie "normală" - cred că ciclul tău este de vreo 18-20 de zile ( ceea ce este cam PUŢIN ).

Bănuiesc că NU ai fost la nici un control ginecologic/endocrinologic pentru această dereglare ( este vorba de o dereglare hormonală care generează un ciclu foarte SCURT ).

Dacă şti datele ciclului pe tot anul te rog să mi le dai ( aici sau prin mesaj privat ) să vedem dacă ( într-adevăr ) ai ciclu aşa de scurt sau e vorba doar de o situaţie specială ( acum ).

| Баби explică (pentru bursuc001):

Daca sincer nu am datile in timpul acestui an...

| Баби explică (pentru bursuc001):

Multumesc mult de ajutor,, dar vreau sa spun ceva relatii sexuale inca nu am avut...

| bursuc001 a răspuns (pentru Баби):

Cu plăcere!

Nu e nici o problemă că încă nu ţi-ai început viaţa sexuală ( acest aspect nu are legătură cu dereglarea respectivă ) - e chiar foarte BINE, deoarece ai destul timp şi nu trebuie să te grăbeşti ( trebuie să găseşti persoana potrivită, care să te iubească şi să te merite ).

La ginecolog te va întreba dacă eşti virgină, îi spui că da şi atunci îţi face doar o ecografie ovariană.

În rest sunt valabile explicaţiile anterioare.

Mersi şi eu pentru fundiţă.

Toate cele bune.

| bursuc001 a răspuns (pentru Баби):

În acest caz, după ce ţi se termină menstruaţia şi vezi că timp de 3 zile nu mai curge nimic, să MERGI la ginecolog şi la endocrinolog!

Iar pe viitor să ţi un calendar cu datele ciclului menstrual, aşa cum explic mai jos.

Dacă îţi cunoşti datele ciclului pe ultimele 6 luni ( cel puţin ) poţi să-ţi calculezi : când are loc ovulaţia, perioada cu fertilitate „ridicată" şi data următoarei menstruaţii – folosind „metoda calendarului"!

Un ciclu menstrual este perioada care ÎNCEPE cu PRIMA zi de ciclu ( inclusiv acele zile de menstruaţie ) şi PÂNĂ în prima zi de menstruaţie din ciclul următor - dar fără acea zi, deoarece ea intră la calculul lunii următoare!

Vorbim despre ciclu menstrual REGULAT dacă timp de cel puţin 6 luni consecutive îţi vine menstruaţia la acelaşi interval/număr de zile )!

Cea mai fertilă zi este în ziua ovulaţiei, iar perioada cu fertilitate RIDICATĂ ( şi cu risc MAXIM de sarcină ) ESTE cu 5 zile înainte de ovulaţie şi până după ovulaţie cu 2 zile ( după )!

În primul rând, e foarte IMPORTANT să ţi un CALENDAR SPECIAL ( doar pentru ciclul menstrual, pe care să nu notezi altceva ) : în acel calendar să-ţi notezi, ÎN FIECARE LUNĂ, prima zi de ciclu ( cu pix roşu ) şi apoi ultima zi de ciclu ( cu pix albastru ) – eventual cu verde zilele în care ai făcut dragoste!

Nu se ştie când ai nevoie de el...

Metoda calendarului se bazeaza pe cunoasterea zilelor in care femeia este fertila, zile in care daca au loc contacte sexuale neprotejate, se poate produce o sarcina. In aceasta perioada fertila, daca nu se doreste o sarcina se evita contactele sexuale, sau se poate recurge la alte mijloace contraceptive.

Pentru a se putea folosi cu succes metoda calendarului este necesar ca femeia sa tina o evidenta precisa a ciclurilor ei menstruale pe o perioada de minimum 6 luni.

Prima zi a fiecarui ciclu menstrual este ziua in care incepe menstruatia ( numita si ziua 1).
Apoi zilele se numeroteaza in continuare (ziua a 2-a, ziua a 3-a etc) pana la ultima zi inainte de menstruatia urmatoare.
Un ciclu menstrual complet este intervalul de timp cuprins intre prima zi de menstruatie / Ziua 1 a ciclului menstrual si prima zi a urmatorului ciclu.
Durata ciclului menstrual in general variaza intre 25 si 35 de zile, si bineinteles exista si exceptii.

Daca pe toata aceasta perioada durata ciclului menstrual este constanta, adica variata maxima este de 1 zi, inseamna ca ai un ciclu menstrual constant.
Daca in fiecare luna durata ciclului tau este diferita se considera ca ai un ciclu menstrual neregulat.
Daca ciclul tau menstrual are o variatie mai mare de 7 zile este bine ca urmarirea ciclului sa se intinda pe o perioada mai mare de timp.

Folosind „metoda calendarului" ( prezentată cu exemple pe saitul SURSĂ http://www.mamicamea.ro/......eptie.html ), POŢI să-ţi calculezi CORECT data venirii menstruaţiei şi perioadele cu fertilitate ridicată sau scăzută!

Apoi, o întârziere ( a menstruaţiei ) de până la 7-10 zile ( faţă de data calculată CORECT cu metoda calendarului ) este acceptabilă - dacă întârzie mai mult, atunci pot fi alte „probleme".
Dacă întârzierea este mai mare de 7-10 zile, atunci NEAPĂRAT trebuie să faci test de sarcină ( atunci când ai făcut sex neprotejat sau s-a rupt prezervativul ) şi un control ginecologic.

Toate cele bune.

| RainboyDash a răspuns:

Du-te la ginecolog, nu trebuie sa iti fie rusine, un ginecolog nu va rade niciodata

| laura81 a răspuns:

Nu cred sa fie vreo problema. Se mai intampla sa ai ciclu de doua ori pe luna. In ceea ce priveste mersul la ginecolog...nu ai de ce sa iti fie rusine. Zona intima e diferita la fiecare dintre noi, iar un ginecolog a vazut de toate happy

| Pnk a răspuns:

Nu e ceva grav, insa nici ceva de lasat de o parte.Cand menstruatia apare de 2ori pe luna este de la stres si nervi.Am patit-o si eu si ginecologul mi-a spus sa incerc sa nu mai pun toate la suflet si sa nu ma mai stresez aiurea.

| Malinass a răspuns:

E in regula, fiecare fata are dereglari hormonale..pana si femeile de 35 de ani au.

| Баби explică:

Multumesc mult pentru raspunsurile voastre.