| Andy12_5181 a întrebat:

Salut cum pot creste in inaltime a 1.45 si 11 ani si fetele de la mine din clasa sunt mai inalte ca mine si toti rad de mine ca sunt pitic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ioanais a răspuns:

In primul rand, voi baietii incepeti sa cresteti in inaltime si sa va dezvoltati in general putin mai tarziu decat fetele. Abia pe la 13-14 ani incepeti sa cresteti in inaltime intr-un ritm mai accelerat. Uita-te putin la scoala sa vezi cat de mare e diferenta in inaltime intre cei de clasa a 5-a si cei de clasa a 8-a. Si depinde de la persoana la persoana, unii se dezvolta mai repede, alti putin mai greu. Nu-ti fa griji, ai sa ajungi la o inaltime normala in mod natural, trebuie doar sa ai putina rabdare, fiecare se dezvolta diferit. Daca nu vrei sa lasi totul pe mana naturii, sportul ajuta. Ai aici un articol cu sporturile care te ajuta sa cresti in inaltime: http://www.csid.ro/......e-4950418/
Succes. Si nu-i lasa sa te supere daca rad de tine, nimeni nu-i perfect. Le au si ei pe ale lor.

5 răspunsuri:
| ZvT a răspuns:

Fetele se dezvolta mai repede decat baietii. O sa vezi tu la liceu ca o sa fii mai inalt decat ele. Incearca sa faci si tu sport si sa nu te apuci de ridicat greutati.

| Necunoscută a răspuns:

Ai numa' 11 ani. aşteaptă. Cu timpul, probabil, sau sigur te vei înălţa.

| Medema a răspuns:

Salut Andy.Si eu am aceiasi problema ce iti recomand eu e sa dormi cel putin 8 ore, si sa ai un pic mai multa activitate si o sa vezi cum cresti.P.S:Sintomele cresteri sunt:de dimineata cand te scoli simti nevoia sa te intinzi eu iti recomand sa te intinzi cat poti u de tare. Baieti sunt mai maruntzei abia in clasa a 7 cestem calumea si noi crestem pana la 21 de ani iar fetele numai pana la 16 ani si ele cresc mai repede decat baietiwinking.

| tina06_5154 a răspuns:

Nu-ti face probleme ca o sa cresti tu in timp.

| Andy12_5181 explică:

Eu practic baschet si inot si niciun rezultat