| Broncea123 a întrebat:

Salut! Din cauza unui colt la o unghie a piciorului drept, a inceput sa ma doara facand puroi, am inceput sa ma dau cu baneocin pudra cu cu aloe vera. Sunt asa de 4 zile, in primele 3 zile ma doare foarte tare, dar vad ca de astazi nici nu mai simt.
Imi poate spune cineva ce pot face pentru a scapa de puroi? Nu prea as vrea sa merg la doctor. MULTUMESC!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Coltul care creste in carne cauzeaza puroiul= infectia.
Baneocinul previne suprainfectarea, nu te vindeca sa stii.
Ti-ai umblat la colturi?
Unghiile de la picioare se taie doar pe drept cu unghiera eventual dupa baie daca ai unghiile mai groase si f tari.
Daca nu stii sa tai le pilesti saptamanal pentru a le scurta evident tot pe drept sa obtii forma patratoasa nu cu colturi rotunjite.
Daca nu scapi de durere in urmatoarele zile trebuie sa ajungi la dermatolog, el se ocupa de unghii incarnate.

| Floridori a răspuns:

Daca ai antibiotic (Amoxicilina de preferat) in casa, pune pudra acolo de 2-3 ori pe zi dupa ce speli si dezinfectezi bine.
In 2 zile nu mai ai nimic.

Daca nu, atunci dezinfecteaza bine cu apa oxigenata, tinctura de iod, alcool, ce ai prin casa si pune in continuare Baneocin, dar fa o pasta cu apa oxigenata si aplica.In rest incearca sa mentii zona uscata.

Ideal ar fi sa iti scoti acel colt in orice caz.

| Vântulalb a răspuns:

TREBUIE sa mergi la medic. Altfel puroiul ala se extinde si poti ajunge la taierea piciorului.

| lifit a răspuns:

Cu placere