| Florin985 a întrebat:

Salut,mi.am extras si eu vineri o masea care era destul de "intepenita" si dupa ce mi-a trecut anestezia ma doare foarte rau locul si simt ca ma doare o alta masea langa cea deja extrasa! ce ma sfatuiti sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| pufulescu a răspuns:

Te duci inapoi la acel medic ca sa iti prescrie niste medicamente pentru durere! Fara reteta de la el / ea nu le poti cumpara de la farmacie.

| PeFuga a răspuns:

Ia ceva pastile pentru durere si mergi iar la medic. Ce fel de radiografie ai avut? E posibil ca durerea sa fie asociata cu extractia, zona respectiva fiind încă traumatizata. E posibil însă sa ai si măseaua de lângă cu probleme si sa trebuiasca tratata. Lucrul asta se vede pe radiografie. In cazul meu de exemplu s-a extras molarul de minte care era cariat si greu recuperabil, dar durerile au continuat. Se pare ca la molarul de lângă el am infectie si trebuie facut tratament pe canal...

| Florin985 explică (pentru PeFuga):

Multumesc pentru raspuns, pe maseaua de langa cea extrasa nu am nici cea mai mica carie, asta ma si ingrijoreaza! ma gandesc sa nu imi fii afectat altceva in momentul extractiei! o sa merg maine la domnul doctor sa vad ce e neinregula!

| PeFuga a răspuns (pentru Florin985):

Caria poate sa existe chiar daca nu o vezi tu. La fel si infectia la vârful rădăcinii. Doar pe radiografie se vede clar asta. Debasta e bine sa mergi iar la medic. Poate ai noroc si e doar durerea postextractionala obisnuita. Dar daca nu e asa, e bine sa ai un răspuns avizat.