| MarioBOSVF a întrebat:

DE ceva timp am o masea care cand beau apa (calda, rece ) ma doare foarte, foarte rau, nu pot sa mananc la ea deloc. Problema este ca eu am 16 ani si stau in Craiova, poate sa imi spuneti sau sa imi recomandati vreun stomatolog, nu stiu fiindca cu parintii nu pot sa ma duca si vreau sa stiu ce imi trebuie daca ma duc, adica nu prea cunosc.
Si inca o rugaminte mica : unde pot gasi acele palnii sau hartie de le bagi in ureche si iti iese ceara (adica iti desfunda urechile )? Va rog frumos.
Ofer funda am nevoie de un raspuns neaparat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Poti lua o adeverinta de elev de la scoala, in caz ca o sa iti ceara stomatologul, sa o ai, si niste bani daca o sa fie nevoie de radiografie! Du-te fara parinti, daca nu pot merge, esti baiat mare happy

| alina2k18 a răspuns:

Intreaba si tu un coleg de liceu, de cartier unde se duce sau unde se duc parintii la stomatolog.
In principiu dentistul iti va examina maseaua si sanse mari sa recomande radiografie. In prima faza iti va face tratament daca ai maseaua cariata, cam in 3 sedinte o rezolvi. Costuri, depinde de cabinet, cam 100-150 lei pentru o plomba fara extirpare nerv si max 25 pentru radiografie.
Lumanarile alea pentru urechi se numesc lumanari terapeutice Tade [ nefolositoare dupa parerea mea ].

| MarioBOSVF explică (pentru alina2k18):

Problema este ca maseaua nea nu este cariata este perfect, dar cred nu stiu "banuiesc" ca ar putea fi sparta? Fiindca ma doare foarte rau...

| MarioBOSVF explică (pentru alina2k18):

Si cam ce mi-ar trebui la mine? Adica ceva acte nu stiu...

| alina2k18 a răspuns (pentru MarioBOSVF):

Nu iti trebuie acte, o sa vada medicul care este cauza exacta a durerii.