| anonim_4396 a întrebat:

Deci am venit astazi de la mare si am
1. 3 herpesuri(unul pe buza de jos si 2 pe buza de sus)
2. am buza umflata

Ce sa fac ca sa imi treaca ff repede

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Irinnaaa a răspuns:

Si eu am mari probleme cu herpesurile.
Foloseste crema Aciclovir, e foarte buna. Incearca sa nu-ti umezesti buzele cu saliva, chiar daca le simti uscate, caci saliva alimenteaza inflamatia. Da-ti cu crema de galbenele daca e ( e ft buna pentru buze ). Nu stiu daca e bine sa folosesti rujuri sau balsame de buze.
Bea multa apa, pentru ca de cele mai multe ori herpesurile apar in ura deshidratarii. Mananca multe fructe, legume si bea lapte ( s-ar ptuea sa-ti fi aparat si din cauza faptului ca ai avut sistemul imunitar scazut ).
Eu asa procedez si am avut rezultate bune.

| alinboss52 a răspuns (pentru Irinnaaa):

Aciclovir cat costa. Intr-adevar nu prea am mai mancat legume si n-am mai baut lapte dar fructe da am mancat. Si te mai intreb daca folosesc otet o sa treaca sau o sa se faca mai rau? Deocamdata am dat doar cu pasta de dinti ustura dar se usuca. Si cu aciclovir cat imi ia sa-mi treaca? Pana duminica as dori sa scap macar de umflatura buzii de jos. Daca imi raspunzi o sa primesti funda pe care o meriti

| Irinnaaa a răspuns (pentru alinboss52):

Si eu vreau sa scap cat mai repede posibil de ele, dar de obicei dureaza cam o saptamana sa se vindece. Un tub mic de crema aciclovir e in jur de 7, 65 RON si are 2 grame. Dar cred ca este suficient.
Si eu mai dadeam cu pasta de dinti, de obicei seara, inainte sa ma culc ca ramanea pe buza pana a doua zi, crema s-ar fi sters.
De otet n-am auzit nimic pana acum si nici n-am incercat vreodata, sincera sa fiu suna cam dubios. Daca o sa-mi urmezi sfatul cred ca pana duminica o sa arate vizibil mai bine. Mult succes! happy ( si scuze pentru greselile gramaticale din raspunsul precedent laughing )

| alinboss52 a răspuns (pentru Irinnaaa):

Multumesc pentru tot si nu-i nimic pentru greseli laughing Am sa-ti urmez sfatul

| Irinnaaa a răspuns (pentru alinboss52):

N-ai pentru ce, bafta! big grin

8 răspunsuri:
| melissaandra a răspuns:

Pai vezi ca exista niste chestii invizibile de lipit si iti vor trece.dai funda/

| noqq a răspuns:

Du-te la medic si fa-ti trimitere la unul care se stie si sora mea a avut si i-a dat o crema si i-a trecut