Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

revin cu o problema destul de grava. De curand sa descoperit ca o ruda are leucemie in stare foarte avansata si are urgent nevoie de transplant de maduva. Insa din familie doar eu s-ar putea sa fiu compatibila deoarece am aceeasi grupa sangvina. Intrebare ar fi in ce consta aceea extractie de maduva? daca ma expun la vreun risc? deoarece am si eu probleme cu spatele si anume scolioza cervicala si as mai vrea sa stiu in cat timp se reface maduva? Daca stie careva ceva sau a trecut prin asa ceva va rog mult sa-mi raspundeti. Va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cu un ac mai gros se extrage maduva osoasa din osul soldului sau din stern. Nu exista riscuri pentru tine, doar ca interventia este usor dureroasa si s-ar putea sa ai mici dureri locale cateva zile (nu ceva care sa te tina in pat, ci ca si cum te-ai fi lovit mai serios). Problemele cu spatele nu au legatura cu maduva osoasa. Aceasta se reface practic imediat, in cateva ore, fiindca ti se extrage o cantitate foarte mica.

| MissPurple a răspuns (pentru Brigaela):

Iti multumesc pentru raspuns si pentru ca m-ai linistit.

| Brigaela a răspuns (pentru MissPurple):

Ok, hai sa fiu brutal de sincera (am recitit raspunsul acum): in timpul prelevarii, care se face cu un ac si care dureaza 10 minute, s-ar putea sa ai o durere destul de semnificativa care se va ameliora foarte mult dupa aceea, ramanand o jena. Nu va fi o durere cumplita, dar una semnificativa, insa prin asta poti salva viata unui om, ceea ce nu este deloc putin. Succes si sa stii ca, daca vei fi compatibila, vei face un gest extraordinar. Nu te teme, o durere de 10 minute e un pret mic pentru viata unui om

| MissPurple a răspuns (pentru Brigaela):

Da, tinand cont ca e vorba de un verisor de-al meu care are doar 15 ani si are toata viata inainte, chiar imi doresc sa-l pot ajuta doar ca cum e o situatie destul de delicata si nu am trecut niciodata prin asa ceva vroiau sa stiu de la inceput la ce sa ma astept. Iti multumesc din tot sufletul pentru ca m-ai lamurit si sa-ti dea Dumnezeu multa sanatate. Numai bine.

8 răspunsuri:
| eandopuncttk a răspuns:

Nu cred ca este cineva in masura sa iti raspunda la intrebarea asta. Sunt medici specialisti care te vor lamuri

| DraudeS a răspuns:

Buna ziua!

Posibil sa fi expusa, posibil nu. Mai mult nu, daca este vorba de ruda.
Ce spui tu de extragerea maduvei, leucemie, etc., sunt chestii grele chiar si pentru un profesor oncolog, d'apoi sa-ti raspunda cinvea aici.
Banuiesc ca ai o varsta frageda, nici nu cred ca v-or lua maduva de la tine.
Ce varsta ai?

Sanatate!

P.S.: Mai multe informatii cred ca-ti poate da userul "radante". Contacteaza-l pentru nelamuriri.

| Stelutza1990 a răspuns:

Ceau.
Problemele voastre sunt prea grave si complexe ca sa ceri pareri aici.

Nu te lasa influentata de sfaturi de pe net, pentru ca fiecare om si caz este unic.
Detaliile fac diferenta.

Sigur ca este bine sa te documentezi, insa intreaba tot ce vrei sa stii pe medicii rudei tale, si cere-le sa te informeze exact la ce riscuri vei fi supusa.

Te-am tzucat, si va doresc numai bine.