| CharlsLee66 a întrebat:

(Scuze daca categoria e gresita)
Cate calorii are o farfurie medie de fasole prajita neagra, fara salam, carne, carnati.
Am mancat cu mamaliga, nu cu paine.
Am cautat pe net dar nu gasesc cate calorii are =)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| SantalPorcocale a răspuns:

Nu conteaza cate calorii are.
Conteaza ce bagi si cat bagi.
Daca ai prajit-o in ulei asteapta-te sa aiba ceva.
Daca vrei sa slabesti stai departe de prajeli si dulciuri.
Du-te pe legume si fructe.

| CharlsLee66 explică (pentru SantalPorcocale):

Chiar strica asa de mult 2 oua ochiuri sau niste fasole daca mananc? Eu vreau sa slabesc, si nu cred ca vrei sa stii ce mancam si cat mancam intr-o zi si mai ales cat de sedentar eram (la extrem).
Acum m-am apucat sa fac miscare, merg cam vreo 5 km pe zi, in unele zile merg si 10 km si caloriile le-am redus de la 2300 (nu stiu câte mancam cred ca mult mai multe) la 1650 kcal, si nu ma simt rau deloc sau obosit.
Dar nu cred ca strica asa de mult daca mananc ceva prajit (nu pot sa mananc numai fiert si la cuptor, la gratar, pentru ca nu ma simt deloc bine si in maxim 2 zile ma las de "dieta").
De dulciuri m-am lasat partial, mananc ocazional o punga de covrigi, maxim, si la fel, ocazional, mananc niste clatite cu gem, gogosi sau alte dulciuri de casa.