| Seby80 a întrebat:

Salutare, de vreo 2 zile a inceput sa-mi iasa o umflatura in zona anala, e dureroasa si destul de maricica, ce poate fi? se poate trata cu crema? Dau funda si rog seriozitate!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Onio a răspuns:

Este vorba de hemoroizi, si este indicat sa te ungi cu crema de galbenele sau hemorzon.

4 răspunsuri:
| alina1990 a răspuns:

Dupa descrierea facuta ar putea fi un hemoroid extern, dar aparitia brusca ar insemna o tromboza recenta in care ar trebui sa aveti dureri.In zona anusului sunt atitea boli care uneori sunt atribuite gresit hemoroizilor.
Principala cauza a hemoroizilor este presiunea aplicata pe venele din zona rectala. Aceasta presiune vine din obiceiuri diferite pe care pacientul le are in baie. Sarcina, obezitatea, statul prea mult in picioare precum si factorii igienici pot cauza aparitia hemoroizilor.hemoroizi vor necesita metode invazive de tratament şi intervenţii chirurgicale. Deci, daca hemoroizii dvs. nu sunt prea severi, dar nu prezintă manifestări tipice, cum ar fi o senzatie de arsura, mişcările intestinale dureroase, sângerare, mâncărimi şi iritaţii, cel mai bun lucru pe care il poti face este să încercaţi unele remedii naturale pe bază de plante. Hemoroizii externi sunt, de obicei, mai uşor de a trata cu creme de actualitate si unguente, bai de sezut si cuburi de gheata.

| Seby80 explică (pentru alina1990):

Nu e aparitie brusca, acum 2-3 luni era mai mic, si a incetat din crestere, acum cred ca iar a inceput pentru ca am si Rujeola, care datorita caldurii si-a dat drumul iar. Nu am senzatii de arsura, numai durere cand merg la toaleta, si intr-adevar, am ceva grautate, poate din cauza asta a aparut, voi incerca unguente speciale sa vad efectul.

| alina1990 a răspuns (pentru Seby80):

Pot aparea de la constipatie, ardei iute, prajeli.
uite aici mai multe despre ei.
http://www.hemoroizii.ro./

| alina1990 a răspuns:

Iti recomand sa mergi la un medic specialist.Bafta!