| Andreeas_Andreeas_1997 a întrebat:

Salutare,TPU! Sunt fumător, dar îmi doresc mult sa ma las.acum sunt de vreo 4 zile in Belgia si n-am fumat nimic din cauza ca mi-e Rușine de părinți, vreau sa le las definitiv, ce fac atunci când sunt in țara si am tentația sa fumez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Simplu, stai pe langa parinti. Nu, serios vorbind vei adopta urmatorul mod de gandire - Il vei respecta mai mult pe Andreeas ala din Belgia care nu fuma decat pe ala de acasa care baga tigara in gura. Ti-ai demonstrat ca se poate tine-o asa. Altfel ajungi ca mine la 35 de ani de fumat si e cea mai mare prostie, sunt si bolnav si nu le las. La unii e mai usor, altii trec mai greu. Cunos care au si uitat ca au fost fumatori vreodata si altii care dupa 20 de ani de fumat, 20 de nefumat si acum se gandesc la o tigara uneori. Cauta ceva sa fii ocupat sa uiti, la inceput e mai greu apoi uiti. Asta a ajutat pe multi si e si distractiva - https://liviabonarov.files.wordpress.com/......umator.pdf

8 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna happy
Sotul meu, fumator, cu state vechi, a lasat tigara dupa ani de practica...
Cum?
Simplu, a vazut gaura produsa de tigari la buget.
A fumat ultimile tigari si apoi a zis PAAAAAA!
Fara seminte/fara bomboane...
Pur si simplu ambitia din el!
Deci, ce vrea omul, aia face!
Mult succes!
O zi buna happy

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Lasa fundele sa nu stiu la ce-s bune, sunt si nou. Citeste cartea si imi spui peste ceva vreme ca esti valoros si te tii departe de tigari.

| Kis_Iuliana_1983 a răspuns:

Exista in farmacii acel plasture cu nicotina, care am inteles ca are efect intr-adevar. Altfel, e nevoie de mici trucuri cu care sa inlocuiesti obiceiul, gen mestecat de guma, bomboane, rontait.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Kis_Iuliana_1983):

Si eu am auzit ca dupa aia nu te poti lasa de seminte sau bomboane.

| Andreeas_Andreeas_1997 explică:

Am fumat si Țigara electronica împreuna cu prietenii mei, dar după 2-3 zile nu si-a mai făcut efectul, tot simțeam nevoia de Țigara clasica, un prieten si a luat o Țigara foarte puternica si a rămas cu o gaura in plămân plus ca după 2-3 zile te dor plămânii si rămâi fără aer când dormi

| UDM a răspuns:

Salut.eu personal am avut o ambitie (de fier) sa zic asa, atunci cand am renuntat.conteaza foarte mult acest lucru, plus sportul.deci, cand vrei sa aprinzi o tigare trebuie neaparat sa gasesti o alta ocupatie. de exemplu sa faci 20 de flotari sau 30 de genuflexiuni, de inceput. apoi maresti doza. mergi la sala, trage mult de fiare, acest lucru te va face sa vrei sa respiri aer curat, nu sa aprinzi o tigare.asta este un sfat.Mult succes.

| TheKiller99 a răspuns:

Nu prea ai ce face. Eu iti sugerez sa iti cumperi o tigara electrica. Intr-un an nu o sa mai simti nevoia sa fumezi. Este singura metoda pe care o stiu.

| AdelaNicolae a răspuns:

Sal, ai putea sa incerci pentru inceput tigare electronica iar apoi usor, usor sa renunti definitiv. Asta tine de ambintia fiecaruia si de vointa.