| 4evergentleman2023 a întrebat:

Suferă careva de transpirație excesiva? Hiperhidroza? Cum se poate scăpa de asa ceva? Ma face de ras în societate ca eu arat a Rrom la culoare, eu ma spăl zilnic dar degeaba transpir rău de tot și lumea crede ca sunt nespălat simt asta eu, mai m-am dat și cu un parfum Eros Dylan Blue plus transpirația aia excesiva cine știe ce miros a generat dar era o fata rroma azi la magazin și cu o fetita de 10-12 ani și fetita aia după ce am stat eu în spate începea sa tușească într-una nu știu dacă tusea ca miros eu urat sau de la parfumul ala,după scurt timp tipa de lângă ea ii șoptite ceva la ureche acelei copile sigur i-a zis ceva negativ de mine legat de igiena,dar e tragic sa te știe lumea un nespălat cand eu fac baie zi de zi,nu îmi scăpa nici o zi nu pot ieși din casa dacă nu fac baie! Dar hiperhidroza asta ( transpirația excesiva) ma face de ras, mai ales ca sunt mai brunet! Transpirația asta mi-a distrus viata o am de mic copil, vara îmi transpira grav de tot fata și în zona spatelui mult dar și picioarele mai ales ca mănânc și numai prostii îmi prăjesc slănină si mănânc des ceapa roșie! Imi vine sa întru în pământ de rușine ca eu chiar fac baie zilnic alții nu fac baie nici 5 zile si nu miros mi se pare foarte nedrept atâtea lovituri și depresie de 17 ani și anxietate sociala groaznica ce nu are leac, tinitus, probleme cu spatele și transpirația asta ce îmi pătează imaginea în societate, pe lângă ce o face anxietate prin tremur sub lovit și de transpirația asta groaznica! Nu mai pot lupta cu atâtea probleme e prea mult, mi se pare incredibil prin ce suferințe trec de atâția ani și nu mi-am pus capăt! E timpul sa o fac ca nu mai pot rezista asa! Si asa unii ma considera nebun de la anxietarea asta groaznica ca tremuram acum și nespălat cu anxietatea hai ca o fi adevărat dar nu e vina mea ca transpir mai mult de 20-30 de ori de cât un om normal la fata in special,deja mi rușine sa mai ies în oraș sa îmi caut de lucru din cauza de cum ma vad lumea, adică eu zi de zi ma spăl nu ca alții la o săptămână și am problemele astea nu știu dacă transpirația e urat mirositoare ca în bromhidroza dar e nedrept, adică când trăia mama mea ma și certa ca fac baie prea des, făceam și de 2-3 ori pe zi pe atunci și tot asa transpiram și pe atunci!
Nu mai pot psihic sa lupt cu atâtea afecțiuni, nu înțeleg de ce nu am tupeu sa ma sinucid? Voi nu ați fi rezistat nici 1 an cu atâtea probleme sa nu mai zic atâția ani, sunt oameni care se sinucid din lucruri penibile nesemnificative eu care am o groaza de probleme de ce nu am curaj sa o fac? ce naiba ma retine sa nu o fac ca deja am început sa ma urăsc ca nu am curaj sa termin cu tot! Sănătate nu am părinți nu am,bani nu am, și eu aveam totul și pe mama și ogramada de bani fără sa ridic un deget acum nu mai am absolut nimic, aveam lumea la picioare și acum nu mai am nimic mai sunt dependent și de păcatele, dar vad ca pot sta departe dacă îmi pun ambiția!
Toate le pot tolera ca suferință cumplita dar asta cu igiena nu pot trece peste ca știu ca e nedrept ca eu stau și 15-25 de minute la dus alții își da cu putina apa și săpun 2 minute și aia e, mi se pare foarte nedrept ce mi se întâmplă, prea multe mi se întâmplă! Poate sunt și eu un om de nimic ca nu m-am dus la munca dar nu merit atâtea pedepse ori de la Dumnezeu, ori karma cert este ca primesc prea multe lovituri de la viata, pana și anxietarea mi-o merit ca am umblat cu golani dar asta ca sunt nespălat mi se pare prea strigător la cer când eu zi de zi ma spăl, eu am o problema medicala dar lumea nu știe ei judeca ce vad, bine nu mi-a zis nimeni în fata dar simt ca nu sunt nici prost, nici nebun nu am nici 15 ani!
Cum imi pot face curaj sa sar de pe un bloc? Eu nu mai vreau sa trăiesc cu atâtea probleme! Si anxietarea ma face de ras și transpirația asta, poate era mai bine sa nu ma dau cu parfum!
Azi când tusea fetita aia lângă fata de etnie după un scurt timp tipa care era cu ea ii șoptea ceva la urechi! Ma întreb dacă nu ii șoptea ca miros sau ceva de genu dar de bine sigur nu i-a zis ceva! Ma tot gândesc ce sa iau între antigel și otrava de șoareci ca nu vreau sa dau greș și sa rămân cu handicap pe viata sa supraviețuiesc, dar e prea mult chiar și pentru mine, numai prin operație de scoaterea a glandelor sudoripare cred ca pot scăpa dar nu îmi permit financiar.
Nu exista ceva tratament natural pentru transpirația asta? Ce sa mai schimb părerea la oameni ca cu părerea asta o sa rămână și dacă o sa scap de transpirația asta ca prima impresie contează! De ce mi se întâmplă atâtea, de ce morții mei trebui sa îndur toate astea? Ca nu fac rău nimănui! Nu deranjez pe nimeni! Stau cuminte în casa mereu de o perioada, de ce atâtea lovituri? Mai bine aveam cancer muream și scăpam de toate suferințele, nicinun soldat de elita nu ar putea rezista cu atâtea probleme
Toate le acceptam dar asta cu igiena mi se pare prea multsad ca eu stau și 30 de minute la dus zi de zi dar degeaba! Hiperhidroza e cumplita!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
36 răspunsuri:
| 4evergentleman2023 explică (pentru dullcat):

Tu nu ești fica lui Violeta? Ca prea des te vad pe aici, toată ziua, de fapt 24 din 24 laughing
Nu te ocupi cu nimic?

| dullcat a răspuns (pentru 4evergentleman2023):

Da, sunt sora ei.laughing)

| Anee1667 a răspuns (pentru 4evergentleman2023):

Fără grijă! Părerea mea este să încerci tratamente cât mai naturiste și sa nu-ți fie jenă. Toată lumea transpiră. Nu sesizează nimeni, ce importanță are cum te percepe lumea? Mai multă încredere în cine ești, o dată cu această anxietate apare si mai multă transpirație, te îmbolnăvești mai mult din cauza acestor gânduri. Oamenii din jur mereu ne pun o etichetă, asta nu înseamnă că ea ne definește. Crede-mă că de multe ori am observat și eu cum din cauza faptului că aveam pete de transpirație pe haine, poate si firești, la cele 30 de grade, lumea mă privea de parcă căzusem din nava extraterestră, dar cui îi pasă până la urmă? Nu e un lucru voit, e ceva firesc și i se poate întâmpla oricui. Privește lucrurile cu mai mult optimism. Există oameni care nu au igiena pe care o ai tu și chiar dacă nu transpiră asta nu însemnă că nu trebuie să se spele. Să fim serioși dacă am trăi gândindu-ne doar la ce spun alți oameni despre cine suntem nu am ajunge nicăieri. Capul sus

| 4evergentleman2023 explică (pentru Anee1667):

Sesizează ca sunt transpirații în hiperhidroza care emana miros urat,de multe ori de la o alimentație defectuoasa. Nu toate transpirațiile sunt blânde și fără miros! Mai transpira omul dar nu în halul ala in care transpir eu! Degeaba am făcut baie acum sunt perceput ca fiind nespălat, cum sa mai am încredere dacă am văzut ca unii se fereau de mine în magazine? Sa ma mint? Nu pot sa ma mint, sa mint ce e evident, realitatea! Acum și mai rău sa agravat anxietatea, sinuciderea e singura situație sa scap de toate dar nu am curaj, nu pierd absolut nimic dacă nu mai exist, absolut nimic, am pierdut totul deja!

| 4evergentleman2023 explică (pentru dullcat):

Ești o fata inteligenta, sper ca nu ești neam cu ea ca prea atentezi la rank 1 săptămânal! Sau și tu ai anxietate și nu te poți duce la work? laughing

| MihaelaMarinescu82 a răspuns:

Buna ziua. Am raspuns intrebarii dumneavoastra printr-un articol https://beauty-room.ro/......-si-stil/. Multa sanatate. Speram ca am adus un pic de claritate