| Gabry a întrebat:

Tinand cont ca am 12 ani si sunt destul de dezvoltata:
Multi copii de varsta mea imi spun ca atunci cand iau un paracetamol, iau doar jumatate de pastila, in timp ce mie imi da mama una intreaga.Stiu ca trebuie sa-i dau dreptate mamei pentru ca ea stie cel mai bine despre mine/despre corpul meu, dar cand aud ca nimeni nu ia o pastila intreaga parca as avea indoieli!
Cum ar fi corect sa iau un paracetamol (nu prea mi se dau pastile decat la raceala si daca ma doare capul, ceea ce e destul de rar)? De intrebat, am intrebat-o pe mama si a spus ca daca imi da doar jumatate nu imi va trece.
Si am uitat sa mentionez ca in tabara profesoara de biologie mi-a spus ca tot jumatate ar fi recomandat...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
În mod absolut normal și sănătos, o pastilă o iei după o vizită medicală.
Nu este o crimă o tabletă întreagă, dar poate faci alergie și atunci pot apărea și complicațiile.
Dacă mămica ta, în trecut te-a doctoricit la indicația medicului, să fii sigură că face bine. Nu sunt probleme.
Celelalte persoane sunt temătoare pentru reacția ta la medicament și preferă să-ți administreze o doză mai mică pentru evitarea problemelor de natură medicală.
În concluzie, ambele tabere au procedat corect.
Pa, pa.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O pastila de paracetamol e doza pentru un adult de 60 de kilograme. Ma gandesc ca tu ai mai aproape de 30 de kilograme decat de 60, asa ca ar trebui sa iei o jumatate. Sau, mai bine, ar trebui sa iei Paracetamol de copii, sirop, putandu-ti doza in functie de kilogramele tale.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Daca ti-a trecut durerea de cap cu jumatate de pastila inseamna ca e suficient. Nu e necesar sa iei mai multe medicamente daca iti rezolvi problema cu mai putine. Si probabil nici nu vei pati nimic daca vei lua o data o pastila intreaga de paracetamol, insa la ce bun? Daca nu iti trece cu jumatate, mai poti lua inca jumatate dupa 2-3 ore si gata. Mama ta iti vrea doar binele.

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Eu stiu ca daca de exempul te doare capul rauu se ia o pastila intreaga daca putin iei jumatewinking

| oz a răspuns:

Paracetamolu nu stiu cat de puternic este... dar din cate stiu eu conteaza kg/corp ...asa ca daca esti mai mare...nu cred ca o sa patesti ceva de la paracetamol...la antibiotice se pune problema asta.

| Shhht ! - ( Nony ) a răspuns:

Important e sa-ti treaca raceala..Paracetamolul se ia fara reteta deci ..nu are nimic daca iei o pastila intreaga..conteaza gramajul pastilei...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De regula medicamentele se iau pe kg/corp, tu fiind mai dezvoltata adica ai greutatea cat un adult, ti se da 1 tableta.