| Adriannairda a întrebat:

Urmează sa plec peste 3 zile acasa din Germania.Am facut vaccinul covid astazi ceea ce înseamnă că o să întru în carantina datorita faptului ca nu am 10 zile de la efectuarea vaccinului. Dupa îndeplinirea a celor 10 zile, eu fiind în izolare, pot sa ies din izolare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Insa fiindca tu ai vaccinul, in mod normal ar trebui sa poti iesi dupa implinirea acelor 10 zile daca ai schema completa a vaccinului.
Insa, pentru asta, va trebui sa comunici DSP-ului acest aspect.
Cu toate ca pare paradoxal, am o cunostinta care a trebuit sa stea toate cele 14 zile, chiar daca in ziua 3 se implineau cele 10 zile de la rapel.Si am auzit cazuri de persoane care au iesit atunci cand au trecut acele 10 zile.Dar erau persoane din judete diferite, ceea ce inseamna ca depinde de DSP-ul din judetul tau.
Sper sa ai noroc si sa poti iesi dupa cateva zile, atunci cand se implinesc cele 10 zile.

5 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Poti iesi inca din ziua 5 daca faci un test RT-PCR si acesta are rezultat negativ.
Insa, inainte de a calatori va trebui sa te inregistrezi online declarand ca vei ramane pe teritoriul Germaniei (banuiesc ca deja stiai asta, dar in cazul in care nu, acum stii).

| Adriannairda explică (pentru Floridori):

Pai dacă plec în România din Germania cum sa declar ca raman pe teritoriul Germaniei?

| Floridori a răspuns (pentru Adriannairda):

Scuze, am inteles eu gresit.Intelesesem ca pleci din Romania in Germania.Neatentia, bat-o vina happy

In Romania se stau 14 zile in carantina si poti iesi in 10 zile doar daca iti faci un test RT-PCR si acesta este negativ.

| Floridori a răspuns (pentru Floridori):

Insa fiindca tu ai vaccinul, in mod normal ar trebui sa poti iesi dupa implinirea acelor 10 zile daca ai schema completa a vaccinului.
Insa, pentru asta, va trebui sa comunici DSP-ului acest aspect.
Cu toate ca pare paradoxal, am o cunostinta care a trebuit sa stea toate cele 14 zile, chiar daca in ziua 3 se implineau cele 10 zile de la rapel.Si am auzit cazuri de persoane care au iesit atunci cand au trecut acele 10 zile.Dar erau persoane din judete diferite, ceea ce inseamna ca depinde de DSP-ul din judetul tau.
Sper sa ai noroc si sa poti iesi dupa cateva zile, atunci cand se implinesc cele 10 zile.