| Constantin_Angela_1957 a întrebat:

Va rog mult daca stie cineva sa-mi spuna de ce dupa interventii chirurgicale se ridica glicemia. De multe ori poate fi din cauza stresului? Totul poate reveni la normal odata cu reluareaactivitatilor zilnice? Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

STRESUL este cel mai important in declansarea diabetului,dar si consumul excesiv de dulce,factorii genetici,ereditari,sedentarismul(greutatea corporala).
O interventie chirurgicala,poate creea un stres mare.
Scaderea unei glicemii,putin mai mare,poate fi reglata,printr-un regim alimentar, miscare fizica, hidratare, evitarea conflictelor, a stresului.Cu cat ai grija de sanatatea ta,mai devreme,cu atat mai bine, pentru a nu ajunge la insulina mai tarziu. Urmarile unui diabet, o glicemie mare, sunt destul de grave!
Mai poti afla detalii, pe GOOGLE, tastand cuvintele cauze+aparitie+glicemie+tratament

| Constantin_Angela_1957 explică (pentru pietrean):

Multumesc din inima, o zi placuta si plina de sanatate, ciao