| ramonelu18 a întrebat:

Vreau si eu o dieta buna penttru ca am mai tinut si m-am ingrasat la loc nu mananc paine nu beau sucuri fac sport intens in fiecare seara. si nu prea costisitoare vreau sa slabesc in jur de 5 kg

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Cea mai buna dieta,este atunci cand mananci ce,cat si cand trebuie,sa te hidratezi cat mai bine si cu ce trebuie,sa faci miscare,sa te odihnesti suficient si sa nu te stresezi!
-mancare de trei ori/zi,mesele principale,in cantitati mici,cu tot ce-i trebuie organismului sa functioneze in asa fel incat sa faca el singur arderile:proteine(carne de pui,curcan,vita,peste la cuptor,fierte,gratar,dar nu cu carbune,cam de marimea podului palmei tale).
-legume(salate,fierte impreuna cu carnea)mereu langa carne. Fara cartof(ingrasa), doar mancat simplu, fiert in coaja.
-tot felul de salate+carne taiata fasii/peste din conserva(se arunca uleiul)
-doua suplimente, intre mesele principale, luate cam la 2-3 ore dupa masa principala si nu seara:fructe,legume,iaurt degresat,seminte,dar nu cantiatati mari(floarea soarelui,dovleac,susan,canepa, nuci, migdale)
-hidratare suficienta:ceaiuri, suc fructe/legume si ce este foarte important APA+putin suc lamaie.
Poate si un ceai/zi, infuzie de ceai verde vrac(accelereaza metabolismul).Se pun 200 gr apa la fiert si cand este aproape de fierbere, se pune o lingurita de frunze de ceai, se acopera, se lasa 4-5 minute, se strecoara si cand s-a mai racit se pune o felie lamaie.Se bea dupa ce se mananca si nu seara,deoarece contine cofeina.
-paine,cred ca este necesar sa mananci,dar din faina integrala,chiar cu tarate,paine graham,sau din secara. Poate care o felie-doua nu ar avea ce sa-ti dauneze(contine fibre,care ajuta la digestie).
-nu te mai gandi ca trebuie sa tii "dieta",ci ca trebuie sa mananci sanatos,asa cum se simte organismul tau bine.Fa-ti niste analize,sa vezi cum stai sanatatea,ca sa,daca ai vreo problema,poti sa tii si mama dietei, ca se pune si din gura de apa pe care o bei!
Dupa cate stiu eu, seara, chiar nu este recomandat sa faci sport si mai ale "intens".Fa in cursul zilei, la 2-3 ore dupa ce mananci, hidrateaza-te bine dupa, iar masa urmatoare aman-o la 2-3 ore dupa efort.Seara,poti sa faci o plimbare,o alergare usoara,dar tot dupa ce mananci ceva mai usor:salate cu putina carne de pui fiert,peste.
Si atentie la sanatate,daca ai lipsa de ceva vitamine si minerale(calciu,fier,magneziu,potasiu,zinc),organismul tau v-a claca:dureri musculare,proasta oxigenare a creierului,proasta functionare a colicistului,ficatului,inimii,deteriorarea parului,unghiilor,paloarea tenului, etc.
Nu mai tine DIETE, ci invata sa duci o viata sanatoasa, asa cum are nevoie ORGANISMUL TAU!
Meniuri, gasesti destule pe Google!

10 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum ( respectiv dacă eşti fată ori băiat ), pentru ca să vedem dacă este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| ramonelu18 explică (pentru bursuc001):

Am 18 ani, 169 cm 64 de kg, fata

| bursuc001 a răspuns (pentru ramonelu18):

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 61 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 3 kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi să slăbeşti 3 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

O zi frumoasă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta dieta cu miere, apa si scortisoara.

| pietrean a răspuns (pentru anonim_4396):

Mierea ingrasa!
Si ce sa faca:sa bea toata ziua,saptamana, luna doar asa ceva?
Organismul are nevoie de proteine, glucide si lipide sanatoase, carbohidrati sanatosi, apa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum spui u.

| sosostore a răspuns:

Ai zis ca ai tinut dieta dar te-ai ingrasat la loc, e posibil ca organismul tau sa retina sa si tu sa tii dieta si sa faci sport degeaba, incearca parerea unui nutritionist. el iti va spune ce probleme are organismul tau, e posibil ca el sa te trimita si la un endocrinolog in cazul in care ai probleme cu tiroida. cel mai bine e sa te duci acum cat ai ambitie

| blitzenn21 a răspuns:

Incearca cu dieta Dukan. da un search pe Google si o gasesti

Răspuns utilizator avertizat