| adela2012 a întrebat:

Flotarile ajuta la slabit? Am slabit multicel, dar la brate nu prea a dat rezultate, daca fac flotari, mi le fac "frumoase"?
Si sunt curioasa la partea cu slabitul, doar in brate slabesti?

23 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Uuuuuite cati experti laughing. ok, treaba este cam asa. ca sa slabesti trebuie sa fortezi inima sa bata intr-un ritm alert, adica in jur de 120-135 bpm. la ritmul alert corpul cere energie, si primul lucru care este consumat pentru a genera energie sunt grasimile. de aceea oamenii care stiu sport zic, pentru a slabi trebuie sa alergi (este o metoda foarte eficace de a tine ritmul cardiac la un nivel ridicat, pe o perioada lunga de timp). deci flotari, abdomene NU slabesc (desi o fac, dar la un procent de 2-5% te poti lipsi de ele, ca o sa faci 8000 de abdomene pana sa observi diferenta). corpul nu slabeste unde vrei tu, slabeste per ansamblu. deci vrei sa slabesti in brate, pregateste-te ca vei slabi peste tot. si lasa abdomenele si flotarile si fa ceva extenuant (220-varsta ta in ani = x, 65% din x = ritmul cardiac perfect pentru tine sa slabesti) cam 30 de minute pe zi

| gmxromania78 a răspuns:

Fai flotari, dimineata si seara si cateva abdomene, in putin timp vei vedea rezultate happy Iar la slabit, slabesti peste tot nu doar la brate.

| Cosmin86 a răspuns (pentru gmxromania78):

Serios? abdomene pentru slabit? apuca-te de sah

| gmxromania78 a răspuns (pentru Cosmin86):

Citeste raspunsul cu atentie inainte de a vorbi!

| Cosmin86 a răspuns (pentru gmxromania78):

Am citit, recomanzi doar exercitii pentru masa musculara, nu slabesti cu alea

| mircea22b a răspuns:

Corpul decide unde depune grasime si de unde ia. Tu poti controla doar unde sa se dezvolte masa musculara. Din cate stiu fetele au ceva hormon, parca estrogen, care e responsabil de distributia grasimii.

| DX190 a răspuns:

Cu niste amarate de flotari nu slabesti. tie iti trebuie cardio (alergat, bicicleta etc) si sa ai o alimentatie buna.

Sper ca nu vrei sa slabesti cu abdomene.

| adela2012 explică (pentru DX190):

Abdomenele ajuta la slabit, chiar foarte mult. Crede-ma stiu ce spun, am incercat asta pe propria piele. Asa ca toti cei care spun ca abdomenele nu ajuta la slabit, se inseala.

| Cosmin86 a răspuns (pentru adela2012):

Asa e, toti specialistii se inseala, un copil mic ca tine are dreptat, ca sa vezi!

ai fi slabit EXACT LA FEL fara abdomene, mai documenteaza-te si tu inainte sa spui tampenii

| adela2012 explică (pentru Cosmin86):

Mie abdomenele mi se par mai usoare si mai utile pnetru mine. Nu spun ca am dreptate, dar stiu pentru ca am incercat pe pielea mea si au aparut rezultate vizibile. Iar eu daca ma apuc de slabit voi face diferite tipuri de exercitii, nu doar abdomenewinking

| Cosmin86 a răspuns (pentru adela2012):

Exact, "nu doar abdomene", si slabesti din cauza celorlalte exercitii ( si eventual si a alimentatiei ).

abdomenele sunt exercitii de masa musculara ( de tip anaerob ), pentru slabit ai nevoie de exercitii cardio ( de tip aerobic )

| adela2012 explică (pentru Cosmin86):

Cand am slabit acum un an 8 kilograme am facut DOAR ABDOMENE. Abdomenele te scapa de grasime mai intai pentru ca depui efort in zona burtii si dupa iti intareste masa musculara. De la alimentatie nu poti slabi 8 kilograme si crede-ma era foarte vizibil. Daca tu nu ai incercat niciodata acest tip de exercitiu, ci doar spui ce ai auzit asta nu inseamna ca e adevarat. Cand incerci pe pielea ta si stii ce efecte are, atunci poti stii cu exactitate. Si hai sa iti mai spun ceva. Atunci cand am facut doar abdomene am slabit doar in partea superioara a abdomenului si anume acolo unde incordezi, unde este burta adica in partea ineferioara nu prea am slabit, adica acolo am slabit mult mai mult. Drept dovada ca abdomenele ajuta la slabit, daca era sa slabesc de la alte tipuri de exercitii slabeam pe tot abdomenul inclusiv solduri, dar asa am slabit mai mult la partea de sus CU ABDOMENE.

| Cosmin86 a răspuns (pentru adela2012):

"De la alimentatie nu poti slabi 8 kilograme si crede-ma era foarte vizibil", poti slabi si 30 laughing)

"Daca tu nu ai incercat niciodata acest tip de exercitiu", am incercat cand eram la liceu, 300-400 de abdomene pe zi, timp de 2 luni. Dupa 2 luni cantaream EXACT LA FEL.

Nu exista "slabire locala", cand slabesti slabesti PESTE TOT, e ceva demonstrat de peste 50 de ani.

O singura intrebare am : CATI ANI AI?

p.s. : nu mai spune "din alimentastie nu poti slabi", ca din alimentatie slabesti CEL MAI MULT, doar un REDUS MINTAL ar spune ce-ai spus tu.

| adela2012 explică (pentru Cosmin86):

Arata-mi mie o cura de slabire fara alimentatie, atunci de ce mai exista si sportul? Fara sport nu faci nimic. Si eu una nu ma iau dupa specialisti si dupa tot ce spun ei si in legatura cu abdomenele pe care le-ai facut tu si nu era vizibil, sa stii ca sunt diferite tipuri de exercitii pentru fiecare persoana. Nu toate persoanele pot slabi din acelasi tip de exercitiu. Si din moment ce eu am spus ca am slabit exact in partea superioara a abdomenului datorita abdomenelor, stiu ce zic. Alimentatia nu stia in ce parte vreau eu sa slabesc. Logic ca slabesti si din alimentatie, alimentatie fara sport cu exista cum nici sport fara alimentatie si intr-adevar slabire locala nu exista, dar poti slabi mai mult intr-un loc daca faci tipuri de exercitii pentru acea parte a corpului mult mai mult. Daca ai putea slabi doar de la alimentatie de ce mai vezi tot felul de oameni obezi care alearga si care se duc la sala de sport, doar de dragul de a face sport? laughing. Stai linistit am tinut si eu cura de slabbire fara sport si nu a dat rezultate. Redus mintal esti tu ca spui ca slabesti din alimentatie si 30 de kilograme, dar asta se intampla numai cu pastile, ceaiuri pentru slabit si tot felul de ''otravuri'' ale corpului. Daca vrei sa slabesti sanatos nu conteaza ce tip de exercitiu faci, fie ca alergi, fie ca sari coarda, fie ca sunt abdomene sau pur si simplu ca dansezi tot slabesti, dar la anumite tipuri de exercitii doar cu timpul dai jos.
Uite cum sunt eu, vreau sa slabesc la burta, crezi ca ma apuc sa fac genoflexiuni? laughing Nu, fac multe tipuri de exercitii care sunt sigura ca ma vor ajuta sa dau burta jos, nu sa pierd timpul de pomana.
P.S: mai documenteaza-te si nu de pe internet fiindca sunt tot felul de idei diferite, intreaba pe cineva care a experimentat aceste lucruri, acea persoana stie cel mai binewinking

| Cosmin86 a răspuns (pentru adela2012):

" Alimentatia nu stia in ce parte vreau eu sa slabesc", nici sportul.

citeste ORICE carte de ANATOMIE sa vezi ca NU POTI slabi local.

Ai slabit mai mult in partea de sus a abdomenului pentru ca acolo aveai depozitata mai multa grasime, ATAT, asta e SINGURUL MOTIV.

"Redus mintal esti tu ca spui ca slabesti din alimentatie si 30 de kilograme, dar asta se intampla numai cu pastile, ceaiuri pentru slabit si tot felul de ''otravuri'' ale corpului.", serios? cat timp ai DEFICIT CALORIC, slabesti, chiar daca NU IEI NICIUN SUPLIMENT.

DECI : cati ani ai?

| adela2012 explică (pentru Cosmin86):

Si cati oameni au un deficit caloric? 1 la 1000? laughing
Aveam grasime pe tot corpul, nu numai acolo. Ti-am mai spus si iti mai repet, da, nu poti slabi local, dar din moment ce faci mai multe execitii pentru o parte a corpului, acolo slabesti MAI MULT, chiar daca slabeti si in alta parte. Automat ca vrei sa slabesti intr-o parte a corpului unde ai mai multa grasime, deci poti slabi prin orice tip de exercitiu asa ca numai vorbi daca nu stii. Si inca ceva, atata timp cat nu mananci ca un bou si faci miscare slabesti, mai greu, dar slabesti. Orice tip de miscare slabeste.

| Cosmin86 a răspuns (pentru adela2012):

Tot nu mi-ai raspuns : cati ani ai?

| adela2012 explică (pentru Cosmin86):

21 am, daca tot te intereseaza asa multwinking

| Cosmin86 a răspuns (pentru adela2012):

Si la 21 de ani poti spune asemenea prostii laughing

credeam ca esti doar un copil mic cu 4 clase

| adela2012 explică (pentru Cosmin86):

Cred ca tu ai 10 ani, nu vezi ce prostii vorbesti. Abereziwinking laughing)

| TheAG a răspuns:

Daca faci sport in general dai jos grasimea, trebuie sa iti faci un program pentru flotari si eventual sa iti iei niste gantere ca sa faci brate si o sa le ai frumoase, insa trebuie sa incerci sa mananci si sanatos happy

| Dragonmarius19981998marius a răspuns:

Flotarile intr-adevar te ajuta sa slabesti dar ele te ajuta mai mult la piept si la umeri daca vrei sa slabesti du-te la fitness se merita o sa arati calumealaughing

| Dragonmarius19981998marius a răspuns:

Flotarile in-tradevar te ajuta sa slabesti dar ele te ajuta mai mult la piept si la umeri daca vrei sa slabesti du-te la fitness se merita o sa arati calumealaughing