| suculete12 a întrebat:

(FUNDA) ce parere aveti de programu asta la sala? (detaliati)
luni: piept
marti: spate trapez
miercuri: umeri abdomen
joi: pauza
vineri:triceps biceps
sambata:picioare abdomen
duminica: pauza
Astept raspuns rapid

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Da. dar vezi si la grupe.

la grupele mari ( piept, spate, picioare ) faci 4 exercitii a cate 4 serii

la grupele mici ( umeri, biceps, triceps, abdomen ) faci 1-2 exercitii a cate 3-4 serii.

5 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

E un program clasic de 5 zile. simplu si bun.

acum mai conteaza ce exercitii faci, ce mananci ( asta e cel mai important ) si sa dormi 7-8 ore pe noapte ( in special noptile dupa antr )

| suculete12 explică (pentru Cosmin86):

Salut, pai fac 4 exercitii la fiecare grupa a catre 3-4 serii, alimentatie corecta multe proteine din oua, pui multe legume si fructe. Ma culc seara la ora 10 si ma trezeasc la ora 7. E bine?

| Cosmin86 a răspuns (pentru suculete12):

Da. dar vezi si la grupe.

la grupele mari ( piept, spate, picioare ) faci 4 exercitii a cate 4 serii

la grupele mici ( umeri, biceps, triceps, abdomen ) faci 1-2 exercitii a cate 3-4 serii.

| AntrenorFitness a răspuns:

E bun programul, sa fi atent la ordinea aparatelor. Sa pui accent pe aparatele de baza, si apoi pe cele de izolare.
Nu uita, antrenamentul este 30%, restul de 70% ii nutritia si odihna. http://www.despreculturism.ro/......ulara.html
Multa bafta!

| Amfitria a răspuns:

E bun deoarece trebuie in primul rand sa ai 1-2 zile de pauza pentru ca muschii sa se dezumfle si pentru a nu-ti creste masa mulculara mai mult decat trebuie.
In legatura cu celelalte zile unde ai de munca consider ca ar trebui sa schimbi putin ordinea: " triceps/biceps " ar trebui sa faci luni; "umei abdomen" marti, iar miercuri "spate trapez " vineri " piept" si asa mai departe cum ai zis tu.
De ce am ales asa deoarece cred ca ar fi mai bine sa iei partile corpului de sus in jos ( pe cat este posibil ) si sa o iei dupa " dificultatea" acestora...
Eu am facut sport de performanta si oarecum am o vaga idee despre aceste exercitii
In rest e bine, eu doar am schimbat putin ordinea!
Iti urez mult succes, BAFTA!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Amfitria):

"pentru ca muschii sa se dezumfle si pentru a nu-ti creste masa mulculara mai mult decat trebuie", asta e cea mai CRETINA explicatie pe care o poti da.

Masa musculara ATUNCI se dezvolta, CRESTE, in zilele de pauza, in care nu faci nimic.