| Skinnypesci a întrebat:

Imi puteti da va rog un antrenament de 6 zile care sa aiba 2 zile de piept?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Tu vrei sa cresti sau sa RAMAI FIRAV?

antrenament pe 6 zile = ramai firav, nu lasi timp muschilor sa creasca

2 zile de piept => pieptul creste MAI LENT, muschii se dezvolta in zilele de pauza.

ori te antrenezi CA LUMEA, ori te apuci de sah

| JohnnyBi a răspuns (pentru Cosmin86):

Huehuehue. Eu fac push pull de 2 ori pe sapt laughing. Si numai firav nu sunt laughing. Dar eu am ceva ani de sala.

| Cosmin86 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Si pe langa cei "cativa ani de sala" nu lucrezi tricepsul separat, in alta zi, il lucrezi in ziua de "push" -> mai multe zile de odihna.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Cosmin86):

Ia intra pe fb. Need to discuss sth

| Cosmin86 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Sorry, something went wrong.

We're working on getting this fixed as soon as we can.

Intru cand isi revine.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Cosmin86):

You shall not facebook! laughing. Vreau sa fac o zi de push numai impins si cu umeri si cealalta zi de push numai fluturari si pullover(nu impins, miscari anexe) si cu triceps. Adica sa schimb programul de la o zi la alta de push. Si la pull la fel. O zi cu diferite ramaturi(sau ramate?) Si alta bazata pe diverse tractiuni. Gen o zi soft si una hard. Ca 2 zile hard e prea mult. Stau numai in febra si nu pot da 100÷ de 2x pe saptamana asa.

| Cosmin86 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Merge si asa big grin

Eu prefer o zi hard in care dau 100 % o data la 5-6 zile tongue

| JohnnyBi a răspuns (pentru Cosmin86):

Am schimbat sala. Nu cunosc pe nimeni. Singur e nasol sa tragi mult ca la piept ramai cu bara pe cap...si alea 2 repetari fortate cu spotman singur nu le trag. Asa ca am preferat sa fac split in 5 zile in loc de 3

| Cosmin86 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Fa cu gantere in loc de bara.

1. e mai eficient ( intra mai putin triceps, ai contractie mai buna in pectorali )
2. nu ai nevoie de "partener"

| JohnnyBi a răspuns (pentru Cosmin86):

Fac cu gantere. cu bara doar declinat mai fac din cand in cand. pai nevoie nu am, dar daca vreau sa fortez... pica util sa imi traga de maini inca 1 repetare. chiar daca nu e doar efortul meu pe greutatea respectiva, forteaza fibra musculara cu partener, decat sa nu fac repetarea deloc :/

| Cosmin86 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Fa-ti prieteni noi la sala asta happy

| JohnnyBi a răspuns (pentru Cosmin86):

Ce-ai ma. numai 3, 14zde si tigani rolling on the floor. si in tigani nu am incredere cu gatul meu rolling on the floor

13 răspunsuri:
| NDC12 a răspuns:

Daca antrenezi pieptul sau orice alta grupa de muschi de 2 ori pe saptamana = supraantrenament.

Supraantrenament= muschiul respectiv creste mai lent nu mai rapid, deci pentru ce vrei sa lucrezi o grupa de 2 ori pe saptamna?

| Cristi_Cryss_1997 a răspuns:

Sal poti face decat 5 zile pe saptamana ca in timpul liber adica sambata si duminica sa se odihneasca muschii in timp de faci sala in timpul liber ti se dezvolta muschii mai bine un program ti-l dau pe cel care fac eu luni:piept biceps marti:spate triceps intra bine spatele cu tricepsul incepi cu spatele si termini cu tricepsul miercuri picioare... joi:umeri trapez si vineri eu fac o saptamana piept cu biceps o saptamana piept cu triceps sau cand bag asa nu il fac tot tricepsul pentru ca este greu... esti deja obosit funda? big grin