| ANNOMALY a întrebat:

Salut am 15 ani si mi am luat o haltera de 5 kg. Fac cam 100 repetari in 10 serii. Am mai lucrat si in trecut cu un ghiozdan umplut cu carti ca n am avut ce face. Vreau sa stiu daca aceasta haltera sau acest tip de lucru acasa ma ajuta sa progresez rapid in masa musculara! Sau mai bine ma duc la sala unde pot face mult mai multe! Funda cel mai bun raspuns de la cineva cu experienta! Mersi

7 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca e haltera la care poti atasa discuri cu greutati, e bine, daca nu, mai tirziu vei avea nevoie de mult mai mult. Eu la exercitiile de la spate am inceput la sala cu bara goala de 10 kg, si am ajuns la 20 de kg dupa doi ani, la piept de la 15 kg la 35, si am avut rezultate bune, mai bine de 15 kg de muschiulet pus in cei doi ani de zile.
Dar pentru inceput, daca tot ai luat-o, e bine. Nu numarul de repetari conteaza, el oricum difera la fiecare grupa de muschi, ci cit de corect le faci. Miscarea sa fie ampla, iar la intoarcere, cand lasi haltera in jos, timpul sa fie dublu decat cel de la ridicare. Asa haltera va parea de 10 sau chiar 15 kg happy! Dar tot asa si muschii vor lucra cum trebuie pentru a creste. Iar daca vrei, iti pot da tipuri de exercitii cu ea pentru fiecare grupa de muschi.

| AnastasiaK a răspuns:

Cred ca raspunsul ti l-ai dat singur in momentul in care ai specificat ca la sala poti face mai multe. Adevarul este ca si lucrand acasa ai posibiltatea sa faci foarte multe tipuri de exercitii, insa doar cu greutatea corpului sau si cu mici greutati adaugate. Cand vrei sa dezvolti masa musculara, trebuie sa poti creste greutatea cu care lucrezi continuu, iar asta faci cel mai usor la sala unde ai deja echipamentul necesar. Plus, la sala exista si antrenorii care te pot indruma, ceea ce, cel putin la inceput, reprezinta un avantaj important.
Am o nelamurire, fara legatura cu raspunsul: haltera sau gantera? Ca de haltera de 5kg nu am mai auzit... poate discurile...

| CodeNameAlpha a răspuns:

Ai haltera sau gantera? Daca vrei sa progresezi in musculatura mai repede trebuie sa le faci foarte incet (ma refer sa nu te grabesti, deoarece nu lucreaza muschi). Dupa ce reusesti sa faci macar 20-30 flotari (tot asa, incet nu repede) eu zic ca va fi nevoie sa cumperi o alta haltera/gantera de cel putin 15-20 kg sau sa te duci la sala (acolo ai haltere de aproape toate greutatile/gantere same).

| AnastasiaK a răspuns (pentru CodeNameAlpha):

Ce treaba are haltera cu flotarile?

| CodeNameAlpha a răspuns (pentru AnastasiaK):

Sa isi testeze muschi xD

| AnastasiaK a răspuns (pentru CodeNameAlpha):

Pai flotarile le va face tot cu greutatea corpului, deci nu vad ce "testeaza". Iar in functie de ce exercitii face cu haltera, muschii antrenatii pot sa nu aiba nicio treaba cu flotarile (flexii spre exemplu). Inca nu vad rostul flotarilor in povestea asta, dar ok laughing

| AlexisAmira a răspuns:

Te poate ajuta foarte mult dar doar in zona bicepsilor, daca vrei sa iti lucrezi tot corpul ar fi mult mai recomandat sa mergi la sala