| KnyRPG a întrebat:

Salut pentru inceput (la sala)ce proteine recomandati?
Va rog un link de la suplimente

Răspuns Câştigător
| SethRollins a răspuns:

Poti lua proteine de la MyProtein! Sunt foarte bune iti recomand uite link https://www.myprotein.ro/sports-nutrition/total-protein/10529951.html, sunt proteine de pus in orice aliment vrei.
Funda?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai sub 20 de ani, NU este recomandat sa iei proteine (prafuri, obtinute chimic), pentru ca iti infleuneaza sistemul endocrin/hormonal si te ingrasi peste masura, deforamandu-te!
Dar poti manaca proteina naturala la fiecare masa, care face acelasi lucru, fara a avea influenta negativa asupra corpului (sistemului tau endocrin).
Proteina naturala se gaseste in: carne de pui, vita, curca, porc, ficat, pateu, our, peste, ham.

| tudorhit a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu am vazut pe nimeni care are sub 20 de ani sa se ingrase de la proteine.Si eu am 17 ani si am luat si nu m-am ingrasat.Dar cum ai zis si tu cel mai bine este sa mananci proteina pe cale naturala.

| Violleta2022 a răspuns (pentru tudorhit):

NIci nu am spus ca te ingrasi de la proteine acum, am spus ca cele chimice (proteina pudra) contine substante care iti modifica hormonal corpul si in ani, la 30-35 devii obez.
Eu am vazut si inca destui care regreta asta.
la 20 de ani nu le-a pasat ce iau si ce fac, dar acum se lupta cu probleme majore de sanatate.
Am vauzt si morti din cauza acestor proteine, chiar profesionisti, steroizii si proiteina pudra, te fac praf.

Cat priveste ce vrei tu sa-i iei acum, sunt convinsa ca iti intra pe o ureche si iti iese pe alta, specific celor 13 ani pe care ii ai!
Dar daca as fi in locul parintilor tai, as avea grija sa nu iei aceste porcarii care iti pot afecta sanatatea.
mananca sanatos si consuma proteina animala, ca este procesata de corp in mod natural, nu facuta chimic din diverse droguri amestecate.

Vezi ca stai prost cu minciuna!
In mesajul precedent ai declarat ca ia 13 ani, uite aici:

"în 28 Aprilie | Moraru_Marian_1990 a întrebat:
Salut! Stie cineva de la ce varsta am voie sa merg la sala?
(Baiat 13 ani)? Ms."

sursa:
https://www.tpu.ro/......13-ani-ms/

| tudorhit a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu am 13 ani, am 17. Daca am luat proteine asta nu ma face imatur.Sunt atatia oameni care au luat si nu au avut nici o boala dar in fine. Proteinele sunt proteine, steroizii sunt steroizi.

| Violleta2022 a răspuns (pentru tudorhit):

Mea culpa!
Tu ai 17, initiatorul intrebarii are 13 ani, deci, un pic mai mare, dar la fel de nestiutor!

| tudorhit a răspuns (pentru Violleta2022):

In fine, iti dau dreptate. Nu stau sa ma cert pe o tema ca aceasta.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Violleta2022):

"steroizii si proiteina pudra", DE CE le pui in aceeasi categorie? Sunt chestii COMPLET DIFERITE.

proteina pudra = proteina extrasa din mancare
steroizi = hormoni sintetici de crestere