| alexionut98 a întrebat:

obisnuesc sa alerg mult seara si ma cam doare partea stanga si dreapta sub burta daca as lua pauza miar trece?

Răspuns Câştigător
| teodora2799 a răspuns:

Da sunt sigura ca ar trece. e din cauza efortului si pe mine ma doare

12 răspunsuri:
| GroparuVesel a răspuns:

Trebuie sa alergi uniform,sa iti pastrezi ritmul, nu sa alergi cand repede, cand incet ca de aia zici ca te doare burta, picioru', dupa ureche...

| danteewerr a răspuns:

Mergi la un ecograf și poți face o eco-grafie, abdominală și costă puțin, și acolo iți va spune absolut tot și cauzele și de ce și de ce nu și ce poți face să nu te mai doară, imposibil să nu fie un cabinet la tine in oraș. Costă puțin, nu este cine știe ce, mai ales cănd este vorba de viața ta și de sănătatea ta! Mai bine previ ceva decăt să stai așa și sa nu iei nici o atitudine!

| Andreeadixi a răspuns:

Da, nu trebuie sa te fortezi.

| GQ a răspuns:

Parerea mea este sa consulti un doctor, poate fi ceva grav, sau poate ceva mai putin grav. Stiu ca alergarea este foarte buna pentru sanatate, dar trebuie sa mai scurtezi din timp cam la jumatate, parerea mea. Sper ca te-am ajutat cat am putut. Seara placuta!

| ToxikMetamorphosis a răspuns:

Si mie mi se intampla nu doar cand alerg. Cand depun un efort mai mare. Respira adanc vreo 5 minute si apasa locul unde te doare. Mie asa imi trece.

| Andra_8516 a răspuns:

Daca te doare in stanga este datorita efortului prea mare, deci ar trebuie sa iei o pauza si sa alergi mai putin, iar in dreapta sub burta este apendicita..deci mai putine seminte, si mai putin efort! Ai mare grija. daca te mai doare in continuare in dreapta ar trebuie sa mergi la un contral medical! happy Sper ca te-am ajutat! >big grin

| alexionut98 explică (pentru Andra_8516):

Apendicita am avut-o am scapat de ea

| EllaIaMmE a răspuns:

Odihnestete si bea apa si maninca fructe legume

| Cosmin86 a răspuns (pentru EllaIaMmE):

"si maninca fructe legume", asta repeta toti care habar n-au de nutritie laughing

NU zic de tine ca nu stii, dar in general de la aia care nu stiu aud asta

| ChrystenD a răspuns:

happy nu te doare fiindca alergi, nu ai sa vezi ca un sport sa iti faca rau, din contra tu iti faci rau deoarece din cate observ Nu sti sa respiri corect, fa exercitii de respiratie, concentreaza-te mai mult pe asta si ai sa vezi ca o sa fie mai bine, eu asa am trecut de aceste dureri happy Nu te lasa de alergat

| adrian1014 a răspuns:

Eu cred ca da.Incearca sa faci o pauza de 1-2 zile poate si mai putin.Acum depinde si cat de repede o sa iti treaca. Daca nu iti trece in 1-2 maxi 3 zile incearca sa vezi un doctor.Dar eu zic ca in 2 zile o sa fi bine.winking

| ÐeÐe a răspuns:

Te doare din cauza ca faci prea mult!
Incerca sa mai alergii, dar sa fie mai mica distanta si salrga mai incet! Poti sa iei si o mica pauza, nu o sa se intample nimic cada o sa iei o poza! Asa mi s-a intamplat si mie! Dar Tot alergam, dar pe o distanta mult mai mica, si mult mai incecetu alergam, cand incepea sa ma dora sup burta ma opream si mai mergem unpik! Apo cand incercam sa mai alerg ma durea foarte tare, era de nesuportat! Si am facut o mica pauza de cateva saptamana! In acele saptamana cand nu alrgam facem alt spor. Tenis de picior, fotbal, ma dadeam cu rolele bicicleata etc! Dupa ce au trecut cele 3 saptamana am inceput iar sa alerg, si nu ma mai durea deloc! Incerca, poate te va ajuta!
Sper ca te'am ajutat!
Funda? happy