| 4evergentleman a întrebat:

Voi credeți în gândurile de manifestare pe care le tot promovează terapeuții pe tiktok? Cu timpul chiar funcționează? Cică ar funcționa în circa 21 de zile? Poți vindeca depresii și anxietate in stadii avansate cu astfel de manifestări? Sa atragi bani,succes,orice? Sau sunt ineptii,fabulații? Daca chiar crezi in așa ceva poți reuși să îți schimbi o viață de epava, vraiște? Face Dumnezeu mai multe minuni sau aceste manifestări promovate peste tot de psihologi?
Ați încercat manifestări de genul au funcționat? Sau e echivalentul legei atracției?

18 răspunsuri:
| Archangells a răspuns:

"Cereţi şi vi se va da; căutaţi şi veţi afla; bateţi şi vi se va deschide. Că oricine cere ia, cel care caută află, şi celui ce bate i se va deschide."(Matei, 7-7, 8),

Toate îmi sunt îngăduite, dar nu toate îmi sunt de folos. Toate îmi sunt îngăduite, dar nu mă voi lăsa biruit de ceva.( I Corinteni 6-12)

Căutaţi mai întâi Împărăţia lui Dumnezeu şi neprihănirea Lui, şi toate aceste lucruri vi se vor da pe deasupra." (Mat. 6, 33)

| RAY a răspuns:

Sfatul meu.
Si eu am trecut prin suferinta -asta e calea mantuiri in crestinism,budism,am mers la pshipatrie,mi-a scris un tratament,la inceput au fost chesti horror apoi am tot luat si mi-a trecut depresia,acum am probleme cu somnul si adhd dar se rezolva,cu ajutorul stiinteti se rezolva, iti recomand tratament DAR doar in situati de urgenta,am vazut un doc foarte bun,depresia,anexitatea se vindeca cu ajutorul socializari,iei medicamente cand ti a murit cineva drag o perioada, ideea e sa iesi din casa, sa nu stai pe retele sociale ca tampesti, dumnezeu nu e magician, crestini cred din interes in dz, eu mereu spun daca existi iahve vezi de copii cu cancer nu de mine ca eu am sanatate, daca ai banii te va ajuta mult pshiologia dar sedinta e 50 de euro pe ora nu se deconteaza prin casa de asigurari, impacate cu ideea ca suferinta e o parte din viata

| 4evergentleman explică (pentru RAY):

De unde știi că ai adhd și nu ai probleme cognitive de la antidepresive, anxiolitice?

| RAY a răspuns (pentru 4evergentleman):

Nu sunt sigur 100% de asta voi face testul diva, dar eu mam documentat si ma regasesc, eu numai iau medicamente, rezolvarea sta si in cum vezi vezi, budismul ajuta

| 4evergentleman explică (pentru RAY):

Înseamnă că ai adhd da! Dar dacă ai scăpat de depresie cu serlift care apropo l-am luat și eu e ceva un miracol. Ce ar trebui sa citesc despre budism? Sa mă ajute?
Tu erai șmecher pe aici de cand a murit maica-ta te-ai prăbușit, te înțeleg că și pe mine m-a dărâmat moartea mamei dar tot nu o sa mă las calcat în picioare de nimeni, la bătaie mereu o sa ripostez indiferent cu cine mă bat, chestia e că astea sunt prostii și eu trebuie sa îmi găsesc un job stabil sa supraviețuiesc in condiția in care pe lângă ce am probleme sunt și bleg cronic

| doctorandus a răspuns:

Escroci medicali sau bolnavi psihici.

| 4evergentleman explică (pentru doctorandus):

Așa vor să atragă utilizatori tiktok sa le plătească ședințe deși promit că prima ședință este gratuita

| 4evergentleman explică (pentru doctorandus):

După tine toți sunt nebuni laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Manifestarea este o chestie mult mai profunde decat o fac oamenii de pe tik tok sau mai stiu eu pe unde sa para.
Si nu trebuie sa fie pentru toti la fel.

Dar am vazut persoane pe net care faceau tutoriale cum sa folosesti manifestarea ca sa iti atragi iubitul celebritate in 2 zile garantat.
Adica asta chiar e o prostie ahah

| MrNuggets a răspuns:

Am crezut ca te-ai "dus", ai lipsit cateva zile

| 4evergentleman explică (pentru MrNuggets):

Sunt activ, dar nici mult nu mai am, dar sunt activ zilnic pe aici. Tu cam pari sa ma cunoști puțin, ce conturi ai mai avut?

| MrNuggets a răspuns (pentru 4evergentleman):

Cunosc orice si pe oricine

| aaanamariaaa a răspuns:

Cineva ti a răspuns cu citate din Bible, dreptate având. Dar din păcate manifestarea cea de pe tiktok nu este ca cea din Biblie. Cea de pe tiktok cu legile atracției și sa repeți aceleași lucruri de nu știu câte ori și ca se va îndeplini, si cu acele cristale și toate bazaconiile, crede ma ca nu ai vrea sa te joci cu asa ceva. Nu sunt lucruri curate, este o forma de vrăjitorie de astfel, "withcraft" în engleza, aceasta practica a manifestării. Si eu era cât pe ce sa întru în acest trend, si am avut parte de harul lui Dumnezeu de am mai dat peste tiktok uri creștine (de la persoane din us/uk) care de altfel povesteau sa nu practici astfel de lucruri. Poate unele se vor îndeplini, dar nu sunt de la Dumnezeu. Dacă le obții prin acele practici. Vad ca ai discernământ, atata timp cât ai întrebat dacă sunt prostii. Da sunt, și nu merita atenția ta.

| kGeorge a răspuns:

Eu cred sincer ca unii oameni sunt foarte naivi.
Nu exista manifestare, nu exista divinitate.
Oamenii care cred in asa ceva sunt oamenii care isi lasa din propria ratiune, si aleg calea usoara de a spera ca poate asezarea planetelor din spatiu, sau un boss suprem din ceruri le va pune viata cap la cap. Pana la urma e mai usor sa te plangi de cat de greu iti e tie, decat sa faci ceva, pentru ca presupune efort.
Toti astia care spun ca au puterea asta de a te scapa de greutati sunt niste cioflingari care cauta sa te ciupeasca de bani. Tot ce o sa reusesti(daca se poate spune asa) o sa fie placebo.
Daca sunteti intr-un punct al vietii in care parca totul merge prost, toti va judeca etc. schimbarea incepe de la voi, nu mai asteptati pomana "divina". Toti am fost acolo, si o sa mai fim. Viata nu e usoara, si nici nu devine mai usoara. Tu devii mai puternic.

| Anonimul35 a răspuns:

Știu persoane care cred, eu personal nu știu dacă merge 100% dar cred că trebuie să rămâi pozitiv și să te uiți și să mai întrebi și alte persoane din jurul tau.