| SarcasticallyPunished a întrebat:

Acum doua saptamani mi-am cumparat un laptop cu placa video dedicata, de 1 gb. Cand intru in dxdiag sa-mi verific configuratia, imi arata ca am un Intel graphics incorporat, in loc de geforce gt 620 M, cat am eu. La fel si cand intru in bios, imi spune asa : total memory - 3900 si ceva ( adica ram-ul ), iar la video memory -128 mb, in loc de 1024. Totusi, cand intru pe systreqlab sa verific daca-mi ruleaza vreun joc, spune ca am ge force de 1 gb. Dar nu inteleg de ce in Bios apare ca am 128 mb. Si doar e selectat acolo Switchable in loc de Incorporate.

Răspuns Câştigător
| CataC a răspuns:

Salut
Placa video se activeaza doar cand este nevoia de ea, altfel ruleaza pe solutia integrata.
Cand navighezi aiurea prin vindows nu e nevoie de resurse grafice. Instaleaza speccy si vei vedea in idle ca apare placa integrata.
Lasi speccy deschis, joci ceva solicitant si vei vedea ca apare placa dedicata.
E facut asa pentru a economisi resurs, e placa dedicata consuma mai mult si ai pierde din autonomie, nu ai de ce sa-ti faci probleme.
Bafta

3 răspunsuri:
| PolBoss a răspuns:

Acel Intel graphic incorporat este placa video integrata.

| Senyorul a răspuns:

Probabil iti arata cat foloseste windowsul din ea si cat a mai ramas... asa imi arata mie