| Draghici_Andrei_Madalin_2000 a întrebat:

Am creat un cont de yahoo acum vreo 5-6 ani( inca stiu adresa de e-mail) si nu mai stiu nici parola, nu mai am nici gmail-ul de recovery, nici numarul de telefon pe care este facut! Dar este destul de important, ce pot face ca sa il recuperez?

4 răspunsuri:
| RoyalSovereign a răspuns:

Salutare,

Căutând soluții, am ajuns la aceeași problemă, publicată în urmă cu 5 ani de către alt utilizator, iar răspunsul echipei de suport din cadrul Yahoo! este:
"It sounds like you may have lost the account. We're really sorry about that!

These security protocols exist to protect all accounts (you probably wouldn't be surprised to know that every day we hear from a lot of people trying to manipulate our customer care agents into stealing accounts that don't belong to them). Troubles like yours is also why we've been working to phase secret questions out of our account recovery processes.

So unfortunately, if you aren't able to prove your identity we can't let you into the account. Thanks for asking about this, though!"

Traducere: „Contul este pierdut în adevăratul sens al cuvântului, și ne pare rău față de tine.

Protocoalele noastre de securitate au rolul protejării contului fiecărui utilizator Yahoo! (nu mică ți-ar fi mirarea să afli că zilnic apar persoane care pretind că le aparțin diferite conturi, în speranța de a păcăli agenții noștri). Din acest motiv am lucrat la dezvoltarea fazei de securizare prin întrebări-cheie, având ca scop demonstrarea identității.

Drept urmare, dacă nu reușești să demonstrezi identitatea, nu îți vom putea oferi acces asupra contului, fiind sau nu de-adevăratelea al tău."

Notă din partea mea: când schimbi numărul de telefon, recomand actualizarea IMEDIATĂ pe toate conturile asociate.

De asemenea, îți atașez o adresă către rubrica de recuperare a unui cont Yahoo! uitat: https://help.yahoo.com/kb/locate-forgotten-yahoo-sln3722.html

Dacă este nevoie și te descurci cu limba engleză, poți suna un agent de acolo, îi demonstrezi identitatea în conformitate cu cerințele sale, urmând să redobândești accesul, eventual să-ți modifice el/ ea datele de recuperare.

| Draghici_Andrei_Madalin_2000 explică (pentru RoyalSovereign):

Ma descurc foarte bine la engleza! Dar numarul de la customer servicr este cu bani? Si de exemplu pot sa le arat buletinul cu numele intreg care se potriveste cu adresa de e-mail?

| Draghici_Andrei_Madalin_2000 explică (pentru RoyalSovereign):

Imi poti raspunde te rog? Numarul de la custom service este cu plata extra?

| RoyalSovereign a răspuns (pentru Draghici_Andrei_Madalin_2000):

Salut din nou,

Nu pot să-mi dau seama. Multe rezultate ale căutărilor mele nu au legătură cu situația dată. De altfel, niciodată nu am apelat vreun agent pentru ajutor, nefiind cazul de așa ceva.

Ca o simplă bănuială, probabil taxează cu niște bănuți în plus, scopul oricărei companii fiind obținerea profitului (pe lângă furnizarea serviciilor de care dispune).

Eventual, întreabă aici: https://www.reddit.com/r/yahoo?utm_medium=android_app&utm_source=share