| Lioana a întrebat:

Am cumparat un laptop Second Hand care are eticheta pe el de windows 8. Deci cumparatorul initial l-a luat cu licenta de windows. Chiar si pe cutia lui apare asta. Din pacate DVD-ul cu windowsul nu l-am primit. Vanzatorul sustine ca era in cutie dar eu nu l-am gasit iar Codul de activare al windowsului nu apare pe laptop.
Intrebare: As putea obtine cumva codul de activare si softul, chiar daca nu e pe DVD pe baza Nr. serial al laptopului? Apare undeva ca la acest laptop e alocat un anumit serial number de windows?
Din mai multe motive e necesar sa reinstalez windowsul pe el.

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Nici nu a avut dvd cu windows, pentru ca e OEM!
http://www.epasystems.ro/product-key-finder-belarc-advisor/

| Lioana explică (pentru K0sti):

Multumesc pentru link. Din pacate programul nu-mi poate da key-ul de la windows 8 pentru ca s-a facut upgrade la windows 10. Dar mi-a dat serial key-ul de la Windows 10. Sper sa mearga cu instalare directa.
As face downgrade dar nu stiu daca se mai poate, pentru ca a trecut mai mult de o luna de la upgrade.

| K0sti a răspuns (pentru Lioana):

Nu cred ca mai poti! Nu ai pentru ce!

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da-l dracu'! Ia orice Windows 8 (nu stiu ce varianta ai!) de pe net si pune-i licenta. Ala poate sa-si bage in curr DVD-ul ca este licenta OEM si este valabila numai cu laptopul tau. Succes!

| Lioana explică (pentru Salontanul):

Stiu ca nu are ce face cu el iar vanzatorul nu pare de rea credinta. Poate s-a ratacit pe undeva. Dar chiar daca iau softul de pe net nu pot sa-i pun licenta ca nu am codul. Oare firma care i-a vandut laptopul sau Microsoft poate sa-mi dea acel cod?

| Salontanul a răspuns (pentru Lioana):

Vezi ca este Key-ul pe spatele sau pe fata laptopului. Ceva de genul: YTMG3-N6DKC-DKB77-7M9GH-8HVX7
Poate ca nici n-a avut DVD. Poate ca Windowsul a fost instal in partitia ascunsa a laptopului.
Daca cumva mai ai partitia ascunsa citeste aici: http://videotutorial.ro/backup-partitie-ascunsa-de-recovery-din-windows/
Asistenta Microsoft: 0212047015; 0800822222.

| Lioana explică (pentru Salontanul):

Nu este key pe laptop, nici pe fata, nici pe spate. Partitii ascunse, da, am 4.

| Salontanul a răspuns (pentru Lioana):

Nu se poate sa fie 4 partitii ascunse. Or fi 4 de toate. Adica C:\, D:\, E:\, F:\. Cand il partitionezi mai este o partitie mica de 350 de Mb care nu se vede din Windows ci doar la partitionare si o partitie ascunsa care nu se vede nici la partitionare dar observi ca lipsesc cativa Gb din HDD. Daca le stergi pe toate (cu un DVD de instalare)cele vizibile intr-un mod sau altul ramane cea ascunsa. Daca boot-ezi fara DVD-ul de instalare din partitia ascunsa ar trebui sa se instaleze Windowsul nou. Daca nu se intampla asa inseamna ca a avut DVD de instalare si nedandu-l nu ai ce face. Inseamna ca l-a vandut si acum incearca sa te fraiereasca. Singura solutie este sa-ti cumperi alt DVD cu licenta dar sa te feresti de Windows 8.0. Ia-ti Windows 7 sau 8.1 sau 10. Daca iti iei un Windows 7 pana in 29 Iulie poti sa iei o licenta gratuita la Windows 10. Alte solutii nu sunt!

| Lioana explică (pentru Salontanul):

Multumesc pentru link-ul la videotutorial. Baiatul asta, Cristi, spune multe lucruri folositoare.