| b06dan1x7 a întrebat:

Am doua intrebari: una pe un calculator pot merge si placa video de slot pci express 2.0x16 si placa video de slot pci express 2.1x16?(am auzit de la cineva dar cred ca nu)

si sa imi recomandati si mie o placa video sau mai multe de pci express 2.0x16 destul de bune cam pana in 470 lei ( dar sa le cumpar online). funda

6 răspunsuri:
| JustCosmin a răspuns:

1. Poti pune 2 placi video doar daca merg in configuratie SLI. Depinde foarte mult de placa de baza.
2. Daca ai mai putea pune niste bani, poti cumpara asa ceva: http://www.pcgarage.ro/placi-video/vtx3d/radeon-hd6790-1gb-ddr5-256-bit-v2/
Daca nu: http://www.pcgarage.ro/placi-video/msi/geforce-gts-450-1gb-ddr5-128-bit/
Prima recomandata este PCi Express 2.1, dar sa stii ca se potriveste.

| BLKZ a răspuns:

Diferente fizice intre PCI-E x16, PCI-E 2.0, PCI-E 2.1 nu exista, ci doar latimea de banda difera. Ce procesor ai, RAM, ce sursa ai si care este rezolutia maxima suportata de monitorul tau?

| b06dan1x7 explică (pentru BLKZ):

Ram : 3gb
procesor: pentium 4, 3ghz
sursa : nu stiu

| BLKZ a răspuns (pentru b06dan1x7):

Nu se merita sa pui o placa video de aproape 5 milioane pe un procesor ca al tau. Va exista efectul numit bottleneck, ceea ce nu va permite placii video sa ruleze la performanta maxima(e ca si cum ai pune motor de Dacia pe schelet de Ferrari). Pe langa asta, am impresia ca ai o sursa gen Deluxe, o petarda care nu-ti va tine sistemul in cazul in care vei achizitiona placa iar cum mai toate placile peste 400 lei cer conectare PCI-E, o sa ramai cu buza umflata pentru ca sursa nu are asa ceva.
Sper ca te-am lamurit.

Răspuns utilizator avertizat