| ioana_1869 a întrebat:

Am facut o poza de pe un aparat foto care nu avea cardul bagat cum scot aceea poza pe calculator! multumesc pentru ajutor!

2 răspunsuri:
| ovidiuionita a răspuns:

Salut. Sunt mai multe metode, depinde de aparatul foto.
E posibil sa ai functia de a copia pozele din memoria interna pe cardul de memorie, caz in care ai nevoie de un astfel de card in aparat si sa copii pe el. Dupa, introduci cardul in card reader la PC.
Alta metoda ar fi folosind cablul de date al aparatului foto. Il conectezi la PC si e posibil sa ti-l recunoasca drept Mass Storage Device, asta inseamna ca-l poti accesa din My Computer. Daca nu, probabil ai nevoie de softul aparatului pe care-l poti descarca gratuit de pe siteul oficial al producatorului.
Trebuie sa iei in considerare si faptul ca unii producatori nu permit salveaza pozelor din memoria interna, acestea fiind mai mult pentru calibrearea setarilor aparatului. Daca asta e si cazul aparatului tau, nu ai cum salva in PC acele poze, doar cele salvate pe un card de memorie.

| Atotstiutorul a răspuns:

1. trebuie sa te asiguri ca poza se afla in memoria interna a apartului foto (daca nu se afla acolo probabil ca nici nu ai facut-o)
2.conectezi camera foto la calculator prin cablul cu care a venit camera foto, conectezi la pc fara cardul de memorie bagat in calc, din calc acesezi memoria interna a camerei foto si copiezi poza