| Adrianaanairda a întrebat:

Buna seara.
Cine ma poate ajuta?
Astazi am facut poze pe un aparat foto...am scos cardul din aparatul foto si l-am bagat in telefon. Acolo in telefon mi-a scris"atingeti aici pentru a transfera fisiere media".
Am apasat...dar nu am gasit in telefon nici o poza de pe card.
Am bagat cardul inapoi in aparat...si nu mai apare nici o poza...
Stiti unde ar putea fi pozele?
Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Va trebui sa folosesti un soft de recuperare (Recuva) pentru a putea avea din nou acces la pozele tale. Nu e ceva sigur, dar merita incercat.
Ori procesul de transfer a fost intrerupt, ori aparatul creeaza poze intr-un format nerecunoscut de telefon. Sunt producatori care te obliga sa folosesti un soft pentru a converti pozele dintr-un format specific aparatului de fotografiat intr-unul mai accesibil (jpeg, png).

| Adrianaanairda explică (pentru dannyel86):

Dar, daca mi-a transferat pozele in telefon. unde le pot gasi? In galerie nu sunt...
Multumesc pentru raspuns!

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nici tu nu stii inca?
Nu tot ce se poate baga in gura este si de mancat! tongue

Daca vrei sa inregistrezi fotografii, filmari, muzica etc. pe un card de memorie cu un aparat foto sau telefon, atunci PRIMA DATA FORMATEZI card-ul de memorie insusi cu aparatul in care vrei sa-l folosesti!
De ce?
Fiecare aparat are structura proprie de sistem de fisiere, cu care lucreaza, iar cardurile formatate pe alt dispozitiv le poate interpreta eronat!

Pentru a transfera pozele de pe camera foto, marea majoritate a camerelor are o conexiune USB, prin care se pot copia pozele / filmarile PE CALCULATOR.
Deseori, fabricantul livreaza un soft propriu pentru descarcare si prelucrare.
In majoritatea cazurilor insa, la conectarea camerei, pe PC vom putea vedea continutul memoriei camerei, asemenea unui nou disc atasat (in My Computer).

A doua posibilitate este folosirea unui cititor de card universal (costa 20-30 lei), atasat de calculator, in care se va introduce cartela de memorie.
Calculatorul va recunoaste automat formatul cartelei, care va aparea ca un disc exterior nou (tot in My Computer). Vei avea posibilitatea sa cauti si sa transferi pozele pe calculator.

Pentru a transfera pozele de pe calculator pe telefon, poti folosi mai multe cai:
- telefonul conectat cu cablu de date
- card-ul de memorie din telefon conectat la calculator prin cititor de card
- prin stick de memorie care are atat mufa USB standard, cat si micro USB (pentru telefon)
- transfer prin cloud
- transfer prin bluetooth
- transfer prin retea wi-fi
- etc.

| Adrianaanairda explică (pentru Bula):

Multumesc pentru raspuns!

| seularts a răspuns:

Daca procesul nu a fost dus pana la capat e posibil sa iti fi sters toate pozele definitiv in timp ce ele erau stocate temporar!