| Emmy125 a întrebat:

Am mai intrebat asta odata dar nu s-a inteles.
Deci, am niste DVD-uri pe care vreau sa le vad doar ca calculatorul meu NU CITESTE dvd-urile.Este ceva de instalat care l-ar putea face sa mearga sau trebuie neaparat sa schimb unitatea optica (sau ceva din interiorul unitatii centrale).
Mai precizez ca calculatorul meu nu a citit niciodata dvd-uri..nici cand l-am cumparat.
Si daca trebuie ceva de cumparat stiti cam cat ar costa?

Răspuns Câştigător
| victorandrei a răspuns:

Cd rom - doar citeste cd uri
cd writer - citeste si scrie cd uri
dvd - rom - doar citeste dvd uri si cd uri
dvd writer - citeste si scrie cd uri si dvd uri
blu ray - face tot ce fac cele de mai sus + citeste si asa zisele blu ray disc

8 răspunsuri:
| victorandrei a răspuns:

Daca nu citeste deloc inseamna ca ai CD ROM sau CD Writer, iti trebuie DVD rom sau DVD writer (daca vrei sa si scrii dvd uri/cd uri) sau Blu-ray

| Emmy125 explică (pentru victorandrei):

Si se pot adauga si alea? Si cam cat ar costa, nu stii?

| victorandrei a răspuns (pentru Emmy125):

Am raspuns mai sus 80 90 lei, scoti cd romul si pui in loc dvd writerul nu este greu, sau daca preferi lasi ambele unitati optice dar nu are rost

| victorandrei a răspuns:

In concluzie schimbi unitatea optica, un dvd writer este undeva la 80 90 lei

| eduardpuiu93 a răspuns:

NU trebuie instalat nimic. Trebuie sa ai inclus in laptop/pc dvd reader. Probabil tu ai doar cd reader.

| eduardpuiu93 a răspuns:

Fa-ti cont pe www.okazii.ro si acolo iti cumperi secondhand mai ieftin un dvd reader/writter.

| GABYZZW a răspuns:

Pentru a citi DVD-urile trebuie sa-ti cumperi DVD-writer. costa in jur de 80-90 lei!