| Ghaty007 a întrebat:

Am nevoie de ajutor.Eu am un pc iar zilele anterioare doar lol am jucat.Si într-o seară îmi deschid calculatorul si scrie american computers sau ceva (Mereu când il foloseam scria că este de la Lenovo ) Si a scris ceva de boot (Probabil nu mai booteaza) Apoi am zis să îl scot din priză si să îl bag înapoi că poate este doar o eroare.Dar apoi monitorul nu a mai mers.(Am un TV de la Philips conectat pe cablu HDMI si am incercat sa deconectez si sa pun inapoi cablul,am verificat de pe telecomanda daca e pe HDMI, Etc.) Are cineva vreo idee de ce nu merge monitorul?

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

American Computers Megatrends, sau mai exact, American Megatrends International (AMI), este producătorul BIOS-ului.

Chiar dacă a fost inițial o problema de boot, imagine pe monitor ar fi trebuit sa ai în continuare.

Daca ecranul e complet negru, si intra în stand-by la aproximativ un minut de la pornirea sistemului, verifica RAM-ul.
Scoate plăcuțele și inversează-le între ele (pune una în locul alteia).
Daca ai doar una, testeaz-o in toate sloturile, pe rand.

Daca face la fel, testeaza cablul HDMI, împrumutând unul de la un coleg, si testeaza și cu un alt monitor, tot de împrumut (de la un vecin, coleg, prieten)

| Ghaty007 explică (pentru NLS):

Am inversat placutele de ram, am incercat pe 3 monitoare si schimbat cablul hdmi.Din cate am inteles e posibil sa se fi ars placa video.As mai putea incerca ceva?

| NLS a răspuns (pentru Ghaty007):

Poti afla dacă e placa video destul de ușor, insa doar dacă ai procesor cu grafica integrata.

Daca ai (grafica integrata)
Dezinstalezi driverul video,
Conectezi cablul HDMI in mufa de pe placa de baza, intri în BIOS și alegi placa video integrata.

| Brizbriz a răspuns:

In numele tatalui, fiului si al sfantului duh, PC-ul tau s-a dus, AMIN!

deci, service si... cam atat