| ionutdarvaru a întrebat:

Am o placa de baza cu 4 sloturi de ram.2 sunt ddr1 si 2 ddr2 cred. oricum problema este ca doar 2 sloturi merg si nu-mi dau seama dc, cand bag in celelalte sloturi un ram nu se mai aprinde pc ..stie cineva ce as putea face sa mearga si celelalte 2?

10 răspunsuri:
| XxRoyalxX a răspuns:

Poti pune, zic eu orice.

| ionutdarvaru explică (pentru XxRoyalxX):

Matsonic ms9047c plus

| Azµre a răspuns:

Tu singur ai spus ai
2xDDR
2XDDR2
Logic că nu poți pune DDR1 pe DDR2 și viceversa.

| ionutdarvaru explică (pentru Azµre):

2 sigur sunt ddr1 si celelalte ns exact ramul are 3 bucati sau ns cum sa-ti explic

| taken a răspuns:

Ce placa de baza ai? Nu cred ca este o placa de baza care sa suporte doua tipuri de memorii(DDR si DDR2 cum spui tu). Daca spui ce placa de baza ai vad ce tip de memorie suporta si cati GB suporta.Cata memorie ai acum si ce sistem de operare folosesti(pe 32 bit sau pe 64)?

| ionutdarvaru explică (pentru taken):

E un pc facut din bucati ca ala nou s-a ars sursa si ceva de pe placa de baza asa mi-au zis aia in fine. acum am 2 placute de ram una de 512 si una de 256 ddr1 si mai sunt 2 sloruti goale

| Azµre a răspuns (pentru taken):

S-ar putea să aibă pentru sdr să fie mai vechi sau sunt pentru dual channel făcute 2 cu 2 încrucișate.

| taken a răspuns (pentru ionutdarvaru):

Daca nu stii ce placa de baza ai descarca acest program :
http://fastupload.ro/628c4120c7442053141c556d5354c060.html
Nu trebuie instalat.Il deschizi, dublu click in stanga pe motherboard, apoi click pe motherboard si citesti in dreapta la motherboard name.

| ionutdarvaru explică:

Modelu la placa de baza este matsonic MS9047C PLUS