| anonim_4396 a întrebat:

Am un laptop assus cu hdd ( pe acesta e windows) si unul Lenovo cu ssd si hdd (hdd ul in locul dvd ului, pe ssd e windows).

Am cumparat inca ssd.

Cum pot muta windowsul laptopului assus pe ssdul cumparat, fara cablu sata-usb?

Ma gandeam sa folosesc laptopul Lenovo in care sa-i pun hddul de la assus si ssdul cumparat.

Intrebarea este, cand voi pune hdd ul de la assus (care are windows pe el) in Lenovo, probabil se vor instala alte drivere. Daca apoi mut windowsul pe ssd ul cumparat se va copia cu noile drivere, cele de Lenovo.
Cand voi pune ssd ul cumparat, cu windows ul mutat pe el, in laptopul assus, vor fi driverele de la Lenovo.

A mai incercat cineva metoda asa intermediara

2 răspunsuri:
| andreidmbm a răspuns:

De preferat ar fi o instalare de la 0. Nu poti sa muti windows-ul de pe hdd pe ssd. Vei pierde sectiunea de boot si system recovery, care nu sunt transferabile, si astfel nu va putea boota.

| anonim_4396 explică (pentru andreidmbm):

Am mutat windows de pe hdd pe ssd dar amandoua erau in acelasi laptop, adica hdd ul pe care windows ul era cel de sine statator ( adica windowsul a fost instalat pe acest hdd in acest laptop) iar ssd ul virgin a fost in locul dvd ului. Am folosit ease us partition master, si a mers totul simplu si rapid cu functia lor de migrare os de pe hdd pe ssd.

Vreau sa incerc acelasi lucru, diferenta fiimd ca hdd ul si windowsul de pe el au fost instalate in alt laptop.
Windows 7 ultimate x64.