| Ionutalsescea a întrebat:

Am un laptop i5, 2 plăci video(Intel si nVIDIA) 4gb ram, 1terra hdd. E un Lenovo pe care l-am cumpărat acum 1 an cu 20de milioane. Problema este ca porneste in vreo 50 de secunde....de ce? O fi din cauza windowsului pe care il am de pe net? Oare daca as avea windows original, ar porni normal? Adică in 15 secunde cum pornesc celelalte?

5 răspunsuri:
| XYZ02 a răspuns:

Nu,problema este ca ai sistemul de operare pe un hard-disk care este incet, incearca sa adaugi un ssd si atunci o sa vezi diferenta.
Totusi, 50 de secunde este mult si pentru un hdd? Poate ai multe aplicatii care booteaza odata cu pornirea windows-ului, o reinstalare ar rezolva la sigur problema.

| Ionutalsescea explică (pentru XYZ02):

Reinstalai si acum se aprinde cam in 30 secunde. Am maxim 3 program. sad i5 generatia a 7-a... credeam ca se va aprinde in 10 secunde. oare o fi de la windowsul piratat?

| Tormented0ne1 a răspuns:

15 secunde e norma la toate celelalte? Poate pe un ssd, se lansează greu şi pentru ca multe din programele pe care le ai instalate se pornesc singure la pornirea Windows. Dezactiveaza unele din a se mai porni singure din msconfig. Ţin sa menţionez că dacă ai un antivirus instalat, doar acela face cât 50% din aşteptare, deoarece în momentul în care celalalte programe încearcă să pornească la deschidere, antivirusul le verifică înainte de a le da permisiunea pe toate de fiecare dată.

| Tormented0ne1 a răspuns (pentru Ionutalsescea):

E absolut normal, eşti obsesiv.

| Ionutalsescea explică (pentru Tormented0ne1):

Am maxim 3 programe, fara nici un antivirus. asa ca shh. Am avut un laptop vechi de 4 ani, i3 si pornea in 8 secunde cu hdd,, cum naibaaa.