| RorySan a întrebat:

As vrea sa stiu cand scanez calculatorul si am un virus si este pus in carantina este de bine sau e de rau ca nu ma prea pricep la calculatoare.Mai este acel virus in calculator?
Multumesc tuturor pentru ajutor

17 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Hey!
Atunci cand antivirusul tau muta un virus in carantina acesta nu iti poate afecta in vreun fel calculatorul cu toate ca ramane teoretic in el.
Tu poti sa intri in carantina antivirusului de unde decizi daca pastrezi fisierul considerat virusat (caz in care risti sa bagi virsusul in calculator) sau daca decizi sa il stergi complet.
Carantina te protejeaza de virus si iti ofera timp de gandire daca sa stergi sau nu un fisier ce este suspect ca ar fi virusat.
Succes!

| raMLesS a răspuns:

Este bine, în unele cazuri îţi şi şterge fişierul virusat, fişierul îţi afectează pc-ul într-un anumit fel şi depinde şi cât de periculos este virusul, dacă este foarte dăunător îl şterge, când îl bagă în carantină fişierul e blocat şi nu-ţi mai poate afecta în vreun fel pc-ul şi numai rulează, fişierul nu e şters el rămâne practic în pc.
Cu timpul vei învăţa mult mai multe chestii la fel ca şi mine, eu acum câţiva ani nu ştiam cum să pornesc sau să opresc pc-ul rolling on the floor. Cu timpul am învăţat multe chestii, acuma ştiu chiar să dau şi flood sau să pic unele servere de cs sau de metin tot printr-un program care floodează.
Nu voi mai intra în prea multe detalii, acesta a fost răspunsul meu.

Sper că te-am lămurit, o zi bună!

| RorySan explică (pentru raMLesS):

Multumesc.Am un program in calculator se numeste cinemap si nu stiu daca e instalat cu windows s-au l-am instalat eu cu vreun program dar imi baga virusi ce sa fac sa-l dezinstalez s-au sa-l las
please
multumesc

| darrio2007 a răspuns (pentru RorySan):

Dezinstaleaza-l.Este o sursa de virusi.

| RorySan explică (pentru darrio2007):

Multumesc mult

| RorySan explică (pentru darrio2007):

Ce sa fac ca nu vrea sa se dezinstaleze

| darrio2007 a răspuns (pentru RorySan):

Ai incercat din Control panel?

| RorySan explică (pentru darrio2007):

Da la unistal program dar nu merge
ce ma fac acuma
te rog ma poti ajuta

| darrio2007 a răspuns (pentru RorySan):

Din Control Panel? Sau ai program de Uninstall?

| darrio2007 a răspuns (pentru RorySan):

Ce windows ai?

| RorySan explică (pentru darrio2007):

| raMLesS a răspuns (pentru RorySan):

Dezinstalează-l, apasă pe start apasă pe "Set Program Access and Defaults", apoi click pe "Change or Remove Programs" apoi caută programul şi dăi 1 click pe el şi remove.

Spune-mi dacă-ţi merge.

| darrio2007 a răspuns (pentru RorySan):

Ai reusit sa dezinstalezi programul? Eu am 7 ultimate.

| RorySan explică (pentru raMLesS):

Nu nu merge
si ce ma fac se va strica calc

| raMLesS a răspuns (pentru RorySan):

Intră pe youtube şi caută cum să ştergi programul

| RorySan explică (pentru raMLesS):

Gata am reusit mersi pentru tot

| LDCCristi a răspuns:

Sa nu faci prostia sa dezinstalezi sau sa i stergi ca Antivirusul care i baga in carantina nu prea "stie sa i elimine" si s-ar putea sa le dai drumu iar in Pc-ul tau. CARANTINA e ca o PUSCARIE. Virusul este in continuare in Pc dar nu iti mai dauneaza nimic pentru ca e "condamnat" pentru viol de domicilu laughing