| Gameru a întrebat:

Auziti de ce imi sacadeaza gta iv? Eu joc battlefield 3 cu grafica la maxim si detalii medii si fifa 14 la mediu tot si merg ambele perfect.Am dual core e2160, 2 gb ram Kingston 800mhz, nVIDIA gforce gt630 1gb ddr5 128 biti si windows 7 ORIGINAL, ce poate avea gta iv?

Răspuns Câştigător
| Sn4k3 a răspuns:

Eu am 4 gb, procesor x4 3.0, placa video gforce gt 630 4gb ddr3 si imi merge bine gta. Pe net iti arata ca cere putin. SI mie cand aveam placa video de 1 gb imi mergea far cry 3 bine care are cerinte mai mari ca Gta 4 si Gta 4 imi mergea sarcadat. PLaca mea video mi-a facut singura configurarile ca sa mearga bine. Nam umblat deloc. Pune totul la minim. Daca nici atunci nu iti merge asta e nu mai ai ce face. Placa ta video e buna. ar trebui sa mearga. Vezi poate ai multe jocuri in pc noi. Mai dezinstaleaza din ele si vezi daca iti merge altceva nu poti face.

8 răspunsuri:
| DarkAndDreary a răspuns:

Orice PC ai avea GTA IV mereu are lag.
Ca sa rezolvi problema instaleaza Patch-urile 1.0.4.0 si 1.0.7.0

| alinaalin955 a răspuns:

Gta 4 este cel mai prost optimizat joc.
Vezi unul din cele doua update-uri recomandate de DarkAndDreary, 1.0.4.0 sau 1.0.7.0,nu stiu care din ele rezolva problema.
Mai pune ceva RAM.

| ÎngerCretin a răspuns:

Iti recomand 4gb rami 1333 mhz si poate un i5.

| DeyCj a răspuns:

Mai adaugă un modul de ram, optimizează sitemul și vezi cum îi cu CPU-ul ca e cam slăbuț, și jocul ăsta cam coxălește și GPU-ul și CPU-ul(în special.
Nu zic ai un GPU ok dar CPu-ul ....Succes

| DeyCj a răspuns (pentru DeyCj):

Ai zis chestia cu Wiondows 7 original că ai intuit ca o să îți răspund eu pesemne...laughing))).
Nu conteaza asta în cazul tău oricum.Că îi furat sau nu tot ăla Windows îi adică prost, nesigur, limitat și de calitate proastă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Procesorul tau este foarte vechi. GTA IV merge fluent doar pe quad iar tu ai un dual foarte obosit. Daca vrei GTA IV va trebui sa faci upgrade.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru anonim_4396):

Procesorul nu e chiar asa important la gaming.
Si eu am Dual Core si pot juca GTA IV.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Uite ca, dupa 15 ani de gaming, ai aparut tu sa-mi spui ce e si ce nu e important, in gaming.

Nu am spus ca e imposibil de jucat cu un dual core, am spus ca jocul va rula fluent doar pe un quad (am omis, intr-adevar, vechile i3 si i5). Am jucat GTA IV pe un e8400, e8500, q9300 si, in ultimul timp, pe un i5 4670k. Diferenta dintre dual si quad e enorma si doar pe quad l-am putut rula fluent. Pe e8400 si e8500 nu am putut sa-l tin in 60 fps, oricate tweak-uri si modificari am facut. Cand a fost lansat jocul s-a si mentionat clar ca va rula ok doar pe quad, patch-urile anterioare l-au facut jucabil si pe dual dar fara frame rate stabil si doar cu detalii la minim. Acum nu zic ca pe un i5 (dual, nu quad) nu ar merge bine dar un i5 nu are nimic in comun cu procesorul celui care a pus intrebarea, el va trebui oricum sa faca upgarde.