| nekmario a întrebat:

Buna, acum cateva zile vantul mi-a dereglat antena de la tv (focus sat) si nu mai vedeam niciun program asa ca am chemat o persoana care se ocupa cu antene si a pus antena sa aiba semnal a directionat.o spre satelitul Thor. Dupa aceasta cand am pornit tv canalele apar codate si nu stiu de ce am sunat la cei de la focus sat si au spus ca nu este nici o problema cu abonamentul si totul este deblocat de la ei.Am semnal si calitate doar pe o anumita frecventa. Care o fi problema? Help me!

4 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

Semnalul digital (DVB) are 2 parametrii:
puterea semnalului, si calitatea semnalului, daca puterea e un lucru clar de inteles, cand e vorba de calitate, poti sa ai putere mare si calitate slaba (prea mult zgomot in semnal), moment in care canalele "par" codate pentru ca de fapt nu pot fi "decodate" din cauza de calitate proasta

asa ca, da telefon la focus sat si roaga-i sa te ajute cu pozitia antenei, sunt destul de sigur ca se poate si manual, doar ca mai greu, si, ca sa iti dau un argument incurajator, ma indoiesc profund ca esti primul lor client care a avut antena dereglata de vant!

| Raducons a răspuns:

Problema este ca nu se afla in pozitia in care receptioneaza toate programele.
Din cate stiu pentru reglarea antenelor parabolice trebuie un aparat cu care se identifica puterea semnalului.
Poti incerca sa o misti in sus sau in jos putin, dupa care dai restart la receiver de fiecare data cand misti antena, poate nimeresti pozitia, dar trebuie miscata foarte putin, cred ca stii in ce pozitie era initial macar directia.

| Tehnik a răspuns:

Nu e pusă antena pe Thor. E posibil sa fi pe 1W unde este Digi. Thor este 0, 8W.
Trebuie sa ai semnal maxim pe toate frecventele Thor.

Mai trebuie mișcată antena. NU mult. Milimetri.

| nekmario explică (pentru Tehnik):

Intocmai ca nu am semnal pe toate frecventele doar pe cateva.Am cautat pe net frecventele canalelor tv pe siteul focus sat si am observat ca decodorul mi.a gasit canalele pe alte frecvente diferite.e vreo problema cu asta?