| Ioana11T a întrebat:

Buna!
Am avut o petrecere, am avut fotograf și am primit poze și video pe un stick, problema e ca video nu prea mai merge, ori se deschide și merge intrerupt.
As putea rezolva cumva problema? Poate dacă instalez un program și bag video prin acel program…. poate are viruși

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Intreaba-l pe ăla care le-a pus pe stick.

| Ioana11T explică (pentru darrio2007):

L-am intrebat, doar nu lasam mesaj aiurea aici dacă ma putea rezolva el…

| NLS a răspuns:

1) mergi cu stickul la o ruda, un prieten, ce are un PC mai puternic, si care se pricepe cat de cat (asta in ideea ca e aproape exclus sa aiba virusi)

2) incearca sa copiezi continutul pe laptop-PC
NU mai rula de pe stick!

3.0) cat timp a trecut de cand ai primit stickul, si de cate ori l-ai citit?
Exista stickuri de calitate proasta sau foarte proasta, (vezi Intenso de exemplu, dar mai exista multe alte marci fantoma)

3.1) poti identifica brandul si eventual modelul stickului?

4) pentru VIDEO, foloseste VLC
nu rahatul de player din Windows

https://www.videolan.org/

VLC, pe 64 biti

Pentru poze, foloseste IrfanView (daca nu ai Windows 11, ca acolo nu functioneaza prea "elegant", din cauza ca MS sunt niste magari).

https://www.fosshub.com/IrfanView.html

Descarca atat programul (pentru 64 biti, cel care ocupa 4.2 MB
cat si pachetul de Pluginuri pentru 64 biti, cel care ocupa 24.9 MB)
Instaleaza intai programul, apoi pluginurile.

5) intrebare bonus: a mers totul bine la inceput?

| Ioana11T explică (pentru NLS):

Buna!
Stickul a fost de proasta calitate de la început, nu se vedeau bine unele poze, video mergea perfect. După ceva timp a început și video sa nu mai meargă, merge intrerupt…

| NLS a răspuns (pentru Ioana11T):

Ce model sau brand e?

Ai incercat sa il citesti pe alt calculator/laptop
sau macar cu programele mentionate de mine (IrfanView -pozele si VLC -clipurile video )?

NU e exclus sa nu il citeasca bine, daca marca e proasta, sau daca stickul e contrafacut.
(iti arata in Windows ca are 16GB de exemplu, dar in realitate poate avea 4GB.
Cand copiezi un pachet mai mare de date pe el, iti va arata ca le-a copiat in intregime, si cand incerci sa le rulezi, vor merge doar acelea care s-au copiat complet in cei 4 GB reali.
Sau se va bloca imaginea in zonele care nu s-au copiat efectiv)

| Ioana11T explică (pentru NLS):

Kingston se numește
L-am copiat in calculator, dar tot așa pe reprize merge.
Ce as putea sa îi fac?

| NLS a răspuns (pentru Ioana11T):

Nu foarte multe, din pacate.

Ai putea sa verifici daca stickul are sectoare defecte.
Scrie in Google >> check integrity of usb flash stick

si deschide primul link ce iti apare (cel de la EaseUS)
How Can I Check USB Health and Fix USB Errors on...

Il pun si eu aici, dar contine multe diacritice, ce posibil sa nu fie afisate de TPU, si iti va strica linkul.

https://www.easeus.com/......rrors.html

Urmeaza metodele 1 si/sau 2

(Method 1. cu utilitarul CHKDSK inclus in Windows. cauti CMD in caseta de cautare, si deschizi normal utilitarul. VA aparea o caseta/fereastra neagra, numita Command Prompt.
Tastezi in ea
chkdsk e: /f
unde "e" reprezinta litera stickului si va trebui sa o inlocuiesti daca e cazul )

DACA la finalul analizei iti apare
0 KB in bad sectors,
stickul e perfect sanatos si functional.
Si datele de pe el au fost/sunt corupte, din natura lor (din vina fotografului probabil), nu din vina stickului.
(au putut fi inclusiv infectate cu un virus, care a inlocuit/corupt blocuri de date din ele, etc)

(Method 2. click dreapta pe litera stickului USB, Properties - Tools - Error checking - Check )

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Https://www.youtube.com/watch?v=bKnaqfWJI5g

suplimentar ai putea incerca cu ValiDrive
(vezi de la minutul 1:55 pana la 2:25, descarca utilitarul si ruleaza testul.)
https://www.grc.com/validrive.htm

Acesta testeaza daca stickul e contrafacut, si are mult mai putin spatiu de stocare decat indica el (si Windowsul.)
Daca arata OK (e verde si capacitatea corespune cu ce stii si tu), fa rost de un stick despre care stii sigur ca e 100% functional,
de aceeasi marime ca cel "defect", si apoi scrie-mi pe privat.

Nu se pot face prea multe, dar as mai putea incerca o analiza mai amanuntita a integritatii fisierelor,
daca imi permiti sa ma conectez la sistemul tau prin TeamViewer.
Eventual putem si dialoga prin Discord ca sa iti explic pas cu pas ce fac.