| Vladyy17 a întrebat:

Am un abonament de internet care oferă 300/300 mbps download si upload. Routerul funcționează si transmite cum trebuie, însă la calculatorul de masa primesc doar 100. Adaptorul meu tine 10/100/1000 ca majoritatea care se vând. Cand schimb din setările lui pe 1000, se deconectează internetul cu totul. Ce pot sa fac, care poate sa fie problema? Cablul ar trebui sa suporte

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Placa de retea si (sau) cablul de legatura sunt mai slabe. Nu stiu la ce adaptor te referi?

| JicaContra a răspuns:

Wow, acum cateva zile am auzit de IMBECILITATEA ASTA
se pare ca exista cabluri care sunt atat de proaste, ca nu merg la 1000, au gasit astia cum sa ieftineasca orice rahat amarat, si pentru 2 lei in minus iti dau un RAHAT DE RAHAT

schimba cablu dintre comp si router, cu unul "cat 6"

| Vladyy17 explică (pentru JicaContra):

Am deja cat 6

| JicaContra a răspuns (pentru Vladyy17):

Atunci, chiar nu stiu
ai o problema in unul din porturile de utp, in calculator sau switch, incearca sa il bagi in alt port in switch (switch-ul poate fi incorporat in router)