| alina1990 a întrebat:

am un laptop Acer aspire 5520 si am instalat ieri windows7 si nu imi recunoaste bluetooth-ul. imi spune ca driverul nu este suportat de windows.am mai luat si alte variante de driver pentru win7 si le-am luat si pe cele compatibile cu win7 dar tot nu imi merge.. pana acum mi-a mers dar acum nu mai merge instalat.este ceva din Pc sau este o eroare din windows? ma poate ajuta cineva? va rogg am mare nevoie de bluetooth zilele acestea.multulesc frumos. funda+vot celui care imi da varianta corecta!

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

De obicei Windows 7 are toţi driverii, asta în cazul în care e un Windows 7 original.în cazul tău cred că e vorba de o eroare de sistem de operare, eraore ce se remediază prin reinstalarea acestuia cu unul original nu făcut cu RT7 Lite, că dacă zici că o fost făcut e clar atunci că probabil o fi scos din el suporutul bluetooth\ folosind acest program.ca să nu te mai complici cu Windows-uri de contrabandă ia de mai jos gratuit Windows 7 original:
http://www.programecalculator.ro/......-ultimate/
urmând să alegi după cazul tău versiunea ce ţi se potriveşte cel mai bine; uite şi nişte ponturi:
Windows 7 Home Premium-este construit spcial pentru utilizatorii casnici, adică cum eşti tu dar are un minus mare şi anume că nu se poate instala în limba română, deoarece nu are pachet de interfaţă în RO
Windows 7 Professional-Se remarcă în special pron faptul ca nu are jocurile instalate, şi este optimizat special pentru mediul profesional adică programare, testare de soft, etc
Windows 7 Ultimate-cel mai des întâlnit din lăcomia românilor de a avea şi interfaţa în română dar tot o dată neoptimizat pentru nevoile utilizatorului final, şi se remarcă printr-un consum mare de resurse, la fel ca şi Enterprise-ul, cu diferenţa că Enterprise-ul e creat pentru madiul de producţie şi afaceri, dar este un foarte mare consumator de resurse.
Deci în cazul tău recomand(din experienţă Windows 7 Home Premium)
pe 32Biţi dacă ai sub 3 Gb RAM şi nuymai 64Biţi dacă ai peste 3 GB RAM, din simplul motiv, şi anume că arhitectura de 32 de biţi nu recunoaşte şi nu poate gestiona memorii mai mari de 3 GB, ceea ce pe 64 Biţi poate ajunge şi la 10Gb sau mai mull, depinde de ce sistem de operare alegi(Windows sau Linux)
Ca un alt pont ştiai că nu eswte necesar să introduci serialul la instalare?
Dacă nu atunci îţi spun că se poate şi dacă tot nu ai bani de licenţă, de ce să îl piratezi auirea când poţi introduce în linia de comandă rearm asta după instalare asta ca să îl activezi în Trial de 30 de zile, urmând ca în a 29 zi de probă săintroduci iar această comandă pentru a reactiva peroada de încercare, chestie ce funcţionează de 3 ori, adică 120 de zile de Windows 7 gratis.Succes

11 răspunsuri:
| alina1990 explică (pentru monstrulet):

Da.si tot nu a mers.la toate driverele pe care am incercat sa le instalez nu mergea.cred ca va trebui sa instalez windowsul din nou.multumesc frumos oricum pentru ajutor!

| Floris83 a răspuns:

Foarte simplu, iei toate driverele pentru tipul tău de accer, de pe site-ul oficial Accer, mai ales cel pentru. bluetooth, e imposibil să nu meargă! Pui un w7 mai simplu, sau de care vrei pe cîți biți vrei, dar acolo unde alegi driverele, de la site-ul oficial, trebuie să le iei în funcție de acest tip w7 care-l vei pune, adică de cîți biți are w7 care-l vei instala! Nu lua orice drivere pentru bluetooth de aiurea că nu sunt compatibile orcare cu laptopul tău, modelul laptopului! E bine după ce instalezi w7 să repui toate driverele acestui model, chiar dacă w7 vine și el cu câte ceva! reușită ție, pa!

| Floris83 a răspuns:

Era bine să fi lăsat wondows-ul original, sunt cele mai mari avantaje: e făcut exact pentru modelul de laptop respectiv, producătorul știe mai bine ce face, îi poți face regulat update direct de la Microsoft, nu e teama că te prinde cu piratări, ți-l pot repara și ei online, ești în regulă din toate punctele de vedere! Dacă vrei poți să mai scoți din programele alea "auxiliriare" adăugate, că și eu am făcut așa, și poți schimba antivirusul, că altfel trebuie să plătești ca să continui cu cel original de la ei, la fel și cu office-ul, poți lua altul de pe net! Eu abia acum așa fac, și e perfect! Ca să fii sigură că nu-ți pierzi licența asta de la windows pe care ai cumpărat-o odată cu achiziționarea laptopului, se poate copia pe cîteva dvd-uri, sunt indicații undeva pe acolo, și dacă la un moment dat ai probleme cu windows-ul, se virusează, se blochează, etc, îl repari din nou, se face un backup după dvd-urile salvatoare, așa se face, așa fac profesioniștii adevărați, nu umblă cu copii de pe net, tu însă fă cum vrei, bănuiesc că deja ai pierdut originalul, așa că, la următorul recomand astfel să procedezi, eu după repetate greșeli, acum așa fac, și nu-mi pare rău, merge totul perfect! succes!

| alina1990 explică (pentru Floris83):

Eu cand l-am cumparat mi la dat cu vista.am avut si xp si win 7 si face figuri.o sa ii bag iar vista pe el ca stiu ca merge asta.multumesc frumos!

| Floris83 a răspuns (pentru alina1990):

...exact! așa e recomandat de obicei, pentru că după patent, ele-s făcute să fie perfect compatibile cu tipul de windows-ul cu care și se scot pe piață, de asta dacă bagi altceva apar probleme...să știi că dacă modifici niște chestii la vista, se poate folosi cu ușurință și acest sistem!
Personal, am vrut să schimb vista de pe laptopul unui prieten, însă pe site-ul oficial al producătorului, nici nu avea driverele toate pentru w7 pe care aș fi vrut să i-l aplic, așa că, am primit și recomandări să-l las cu ce are el original, doar că-i trebuie căutat backup-ul, succes și ție de-acum!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai windows 7 de care? Si pe cati biti?

| alina1990 explică (pentru anonim_4396):

M-ai blocat.Habar nu am.Nu l-am facut eu si nici nu stiu unde sa ma uit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru alina1990):

Propreties pe My Computer happy

| alina1990 explică (pentru anonim_4396):

Pai si ce sa iti spun de acolo? ca apare o lista mare cu mai multe chestii legate de win si de memoria laptopului...etc