| d_9428 a întrebat:

Buna!
Cum pot scapa de virusul ala care se trimite pe messenger?
In afara de a reinstala windowsul mai exista vreo metoda?
Multumesc!

8 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

E mai vechi, dar poate merge mai ales daca ai XP

http://forum.chip.ro/showthread.php?t=75028
Mie mi-a folosit asta (pentru prieteni, ca toti l-au luat dand click pe linkuri trimise de catre exploitul yahoo )
http://forum.chip.ro/......chment.php

Cand rulezi fisierul sa fie inchise si YM si toate ferestrele exlorer/opera/firefox etc

| DianaLostInDreams a răspuns:

Cu antivirus, dar mai bine reinstaleaza windows-ul.

| adydassler a răspuns:

Incearca cu nod32 si poate scapi de elwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu il detecteaza antivirusul... incearca cu programul ComboFix

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde.
daca este cel in care iti spune ceva gen nu intra pe profilul asta stiu euhappy
da-mi un mesaj cu id-ul tauhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Www.avira.com Descarci versiunea free, o instalezi si nu o sa mai ai probleme.

| Ionelarebela a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat descarca antivirus eset nod 32 si totul o sa fie ok

| Dumitru_8435 a răspuns:

CTRL + ALT + DEL / TASK MANAGER / PROCESSES ( aici uita-te dupa un nume mai ciudat sendmessage. exe nu stiu, dai end task ) acum dai Search dupa numele acela, daca il gaseste, dai reset intra in safe mod si sterge-l, daca functioneaza atunci e bine, dupa asta instaleaza FireFox sau ceva, orice in afara de vulnerabilul Internet Explorer. Odata am avut virusul acesta si asa am scapat de el, acum nu stiu asta cum ii.