| diral a întrebat:

Buna,

Daca am doua calculatoare si un router pot avea acces la internet de pe amandoua?

In cazul in care il instalez pe un calculator router-ul, iar calculatorul respectiv este stins, cand dau drumul la al doilea calculator ma pot conecta la internet chiar daca cel pe care e instalat e stins?

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Constantin_Mircea_1988 a răspuns:

Daca ai router poti avea acces pe ambele calculatoare la net. Routerul nu depinde de calculator. Bagi routerul in priza, cablu de internet in portul WAN de la router, iar calculatoarele in lan. De pe un calculator accesezi routerul prin ip-ul 192.168.0.1 sau 192.168.1.1 (in manualul routerului scrie care este ip-ul lui) si faci setarile aferente pentru internet. Daca nu te descurci da-mi un mesaj privat.

P.S: Daca e switch si nu router atunci depinde de calculator.

| stefantiby a răspuns:

In primul rand routerul nu vine instalat pe un calculator, el este daca poti sa-i spui asa o prelungire a cablului de la net. Cablul de la net vine bagat in router si nu in calculator ca pana atunci, iar de la router la calculator sau calculatoare daca ai mai multe vin bagate alte cabluri, cate unul pentru fiecare calculator.