| TheSparklez a întrebat:

Bună, de curand vreau sa ma apuc de photo, doar asa ca hobby, la iesiri cu iubita mea, etc, nu profesional, si as vrea sa cumpar o camera foto la un buget de 2000-2500 lei, ceva cat si cat acolo, nu am pretentii, vreau sa fie usor de manevrat prin setari, meniu etc, sa fie potrivit pentru un beginner. Oare ce aparat foto imi recomandati? Sau daca merita mai bine un telefon? Nu am habar..Multumesc!

Răspuns Câştigător
| traianbogdan a răspuns:

Daca tot e de hobby si mai ales ca nu te pricepi, ia intai unul mai ieftin. Nu am mai fost prin magazine, nu stiu ce se mai gaseste. Ma uit pe net si vad ca mai sunt aparate compacte (coolpix). Din experienta iti spun ca au culorile mai bune decat la cele mai mari. Si usor de manevrat.
Apoi, dupa ce inveti folosindu-l pe asta pana moare de "oboseala" (eu am "ucis" trei), te poti uita dupa ceva mai pretentios. Daca vrei sa treci de etapa beginner. Eu tot la hobby am ramas. Dar visez (tot de hobby) un aparat mai puternic.

| TheSparklez explică (pentru traianbogdan):

Multumesc, atunci ce recomanzi asa de buget?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i nevoie sa cumperi aparat foto, fiindca poti folosi telefaonele SAMSUNG, care au camere foto performante cu lentila LEICA (cele mai bune calitativ, din lume).

| J0B0MAT a răspuns:

Nu merită doar de hobby, o cameră așa de scumpă, ci una mai ieftină.Mai exersezi cu ea și vezi dacă merită una scumpă. Dacă îți iei totuși o cameră scumpă, zic să treci pe partea profi.Se câștigă bine din asta.

| TheSparklez explică (pentru J0B0MAT):

Ideea e ca vreau o claritate la nivel inalt, si culori contrastante, sa fie oare bun unul mai ieftin? Intreb pentru ca chiar nu stiu cu ce sa mananca treaba asta deloc.

| J0B0MAT a răspuns (pentru TheSparklez):

Dacă nu știi cu ce se mănâncă, ceva mai low budget e de început, zic eu.
Claritate îți pot da majoritatea camerelor, chiar și telefoanele cu camera performantă, iar contrastele alea de le vezi tu pe insta sau la shootinguri sunt cam toate editate în diverse programe. Întotdeauna o poză editată iese mai bine, mai profi decât una originală, edit pe care nu îl poți obține cu nicio cameră.
Pe lângă asta, contează mult lumina, cadrul, să știi ce avantajează persoana, peisajul.Chestii pe care dacă le stăpânești bine, îți vor face pozele făcute chiar și cu ceva ieftin, comparabile cu alea mai profi.
Eu cel puțin zic că e mai bine să nu te arunci din prima la chestii mai scumpe, ci să exersezi cu toate chestiile celelalte pe ceva comun.

| Darius50boss a răspuns:

Alege tu ce vrei