| octav005 a întrebat:

Bună dimineața. Am o mini combina JVC. Pe o iesire Audio se aude normal iar pe cealaltă iesire se aude neclar, gajait și foarte distorsionat.
Am mai întrebat pe cineva și m-i-a spus ca este ars un final de amplificare.
Am desfăcut combina. Am ajuns la cei doi finali de amplificare model TDA7294. Acum vreau sa va întreb cum pot afla care dintre ei este cel ars sau cu probleme?
Mulțumesc

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pe lînga finali mai trebuiesc schimbati toti condensatorii, poate nu sunt arsi finalii ca daca erau arsi nu se mai auzea nimic pe un canal, pe iesirea unde se aude neclar ai altceva ars nu finalii, rezistențe tranzistor diode masoara tot poate un integrat e ars, du o la cineva care repară audio amplificatoare si ăla stie clar unde si ce sa masoare si ce piesa e dusă. Poate este arsă boxa, ai incercat boxa si pe canalul care se aude binew sa vezi clar e din boxă sau din final

| octav005 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Boxa este bună. Am probat și celalalt canal. Nu ma pricep la ce as putea sa masor.

| Frank51 a răspuns:

Măsori tensiunea pe ieșire de pe integrat(pinul 14). Pe cel bun va indica o tensiune mai mare decât pe cel prost. Dacă ai acces la un osciloscop va fi și mai ușor.

| octav005 explică (pentru Frank51):

Nu prea am acces sa masor. Este într-o cutie inghesuita și oricum nu ma pricep care este