| teiube a întrebat:

Buna m-am cumparat un laptop nou si as vrea sa imi instalez windows 7 si un antivirus bun dar free ce trebuie sa fac imi trebuie ceva nu as vrea sa chem un itist ma gandem daca ne este un sit de unde sa il descarc sau asa ceva astept raspuns

12 răspunsuri:
| ZOB a răspuns:

Daca esti din Bucuresti fac eu instalari ieftin happy

| Azµre a răspuns (pentru ZOB):

Câți bani i-a zi?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Avira este un antivirus bun si gratis, il gasesti pe site lor

| Azµre a răspuns:

Windows 7 + Microsoft SecurityEssential este de ajuns pentru tine

| teiube explică (pentru Azµre):

Cum se instaleaza de pe ce sit in descarc sau cum fac

| Azµre a răspuns (pentru teiube):

Microsoft security il iei de pe microsoft.com

| Iwao a răspuns:

Poti descarca windows 7 legal de aici:
http://www.programecalculator.ro/......-ultimate/
Instalare windows 7:
http://www.videotutorial.ro/? p=2144
Win 7 se instaleaza ca si vista
Antivirus bit defender gratis (foarte bun) pentru Romania, usor pana aici...
pentru ca nu ai nevoie doar de sistem de operare si antivirus.
Daca ai pe ram mai mult de 2gb descarca si instaleaza win 7 64biti.

| JASMYNA88 a răspuns:

Daca stii engleza si intelegi cat de cat expresiile de baza din windows, gen driver, cum sa partionezi hardul, etc, eu zic ca iti poti instala singura windowsul. cat despre antivirus sunt multe site-uri de unde le poti lua free. avira, avast sunt ok din pc meu de vedere. in rest iti instalezi driverele care sunt pe cd-ul ce l-ai primit la laptop dupa care iti iei programele de care ai nevoie. spor

| teiube explică (pentru JASMYNA88):

Cum sa il instalez singura zi-mi pasi si funda este a ta

| timeOUT a răspuns:

Salut... eu ti-as recomanda un antivirus cu cerinte minime cum este avast (nu foloseste multe resurse, deci nu o sa il simti cand o sa joci jocuri, este usor de folosit, isi face treba bine si merge destul de repede la scanare) dar daca vrei un antivirus care este in top poti sa iei bitdefender...le gasesti free la tot pasul.

| CaterincaMaxima a răspuns:

Windows 7 activat free? Dami mesaj si iti spun eu cum sa il activezi gratisbig grin

| fattieroller a răspuns:

In privinta antivirusului, as recomanda avg (daca vrei antivirus freeware) sau ceva de la norton. ca sa-ti pui windows 7, ai nevoie de un kit pe un dvd (posibil sa mearga si pe stick usb, nu am incercat cu windows), dar asta presupune piraterie. doar daca nu vrei sa il cumperi ^^. in cazul in care il instalezi cu un dvd, e destul de usor, avand in vedere ca tot ce ai de facut e sa dai cateva click-uri