| meeperscreepers a întrebat:

Recent am cumpărat un ASUS ROG G771JW-T7091D care este FreeDOS. Vreau să instalez Windows 8.1 și nu știu cum să procedez, din frică să nu distrug un laptop pe care am dat mulți bani și l-am vrut de mult.

Când îl deschid apare:
1-Load FreeDOS with maximum RAM free, using EMM386
2-Load FreeDOS including HIMEM XMS-memory driver
3-Load FreeDOS without drivers

Am downloadat un Windows 8.1 de pe un computer, dar nu l-am pus pe vreun USB pentru că nu sunt sigură cum să îl fac citibil din boot.

Cum ar trebui să procedez mai departe? Îmi puteți vă rog explica detaliat?
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Stickul se face cel mai usor cu Rufus. Daca n-ai stick poti instala Windowsul pe DVD. Bootezi cu ESC, F8 sau F12. Incearca-le pe rand! Apoi fa ca in video: https://www.youtube.com/watch?v=Bxjl9nGxVds
Si fara grija. Nu poti strica nimic. Apoi trebuie instalate driverele. Probabil ca ai un DVD cu ele. Daca nu: https://www.asus.com/ae-en/Notebooks_Ultrabooks/G771JW/HelpDesk_Download/

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Decat sa faci minuni mai bine ai chema pe cineva sa til instaleze corect, din ce oras esti? ce ai tu acolo se numeste free dos inteligenti aia trebiau sasi spuna ca ai nevoie de windows, degeaba faci tu stik usb ca trebuie sa faci setarii in bios ceea ce te depaseste logic apoi drivere, vorbesc de un windows cu licenta asa aiureli cu virusi mai bine nu

| meeperscreepers explică (pentru RAY):

Ştiu cum să schimb să booteze din bios un usb, voiam doar câteva îndrumări. Nu am cerut păreri inutile! Am licenţă de la Altex, dar nu aveam DVD fizic. Dacă nu ai ceva util de spus, mai bine nu spune nimic. Mulţumesc!

| K0sti a răspuns:

Te duci la service!

| ubox7007 a răspuns:

Https://www.microsoft.com/en-us/download/windows-usb-dvd-download-tool

Cu programul asta pune-l pe usb
Nu uita sa il activezi, nu ai cum sa strici ceva hardware (fizic) in laptop cu o instralare gresita sau cu un esec de a instala un windows sau cu orice alt program care este normal.

| Expressions a răspuns:

Foloseste un mic programel, il gasesti gratis pe net: wintoflash.

Cu el o sa iti faci un USB bootabil.

| meeperscreepers explică (pentru Expressions):

Mulţumesc! Am reuşit!