| BarbuMaria23 a întrebat:

Bună seara! Cum editez o poza adică nu adaug un obiect pe o persoană încât sa nu se vadă ca sunt suprapuse?

6 răspunsuri:
| StefanChriss a răspuns:

Intrebarea ta mi se pare ca nu este foarte clara...

| BarbuMaria23 explică (pentru StefanChriss):

Vreau sa adaug la o persoana un colier si nu știu cum astfel încât sa fie transparent sa nu se vadă peste

Răspuns utilizator avertizat
| BarbuMaria23 explică (pentru DracuIa):

Nu reusesc

| NLS a răspuns (pentru BarbuMaria23):

Colierul trebuie sa fie un fișier PNG, si sa aibă fundal transparent.

Daca nu are (fundal transparent), si daca dorești neapărat acel colier, trebuie sa selectezi cu mare atenție conturul (în programul de editare, oricare ar fi el) și apoi îl introduci în poza dorita.

Cel mai ușor se realizează selecția în Photoshop 2024, ultima versiune. Are o noua funcție de Select, bazata pe AI, care face o treaba aproape perfecta, si mai trebuie doar sa faci mici retușuri cu unealta de selecție. O găsești sub forma unei casete plutitoare undeva în dreapta jos, în fereastra de lucru.

Daca folosești versiuni puțin mai vechi care nu au aceasta unealta, sau dacă folosești GIMP, Corel PhotoPaint, Affinity Photo sau orice altceva, trebuie sa lucrezi mai mult cu unealta de selecție, dar daca ai răbdare și cunosti tehnici avansate de lucru, plus uneltele fiecărui program, rezultatul poate fi la fel de bun.

Daca nu te pricepi, trimite-mi pozele pe privat, link de download, si te ajut cu placere.

| Dragobeta a răspuns (pentru StefanChriss):

Vrea sa faca o farsa urata. Ia corpul de la o persoana si capul (chipul) persoanei careia vrea sa-i faca mizeria de farsa. Dar la imbinare, partile nu se suprapun corect. Iar cei care vad imaginea, isi dau seama ca e facatura. El vrea sa para reala. Astfel de oameni nu trebuiesc ajutati.