| Christina1818 a întrebat:

Ieri am vrut sa dezinstalez un program si cand am intrat in Control Panel > Uninstall a program am vazut ca mi-au disparut aproape toate programele de acolo, au mai ramas doar cateva. Cineva mi-a spus sa dau system restore, asta am facut dar degeaba. Ce credeti ca trebuie sa fac? Sa reinstalez windows-ul? Si de la ce poate fii?

Răspuns Câştigător
| al3xander a răspuns:

Posibi lca ai folosit anumite programe de curatat registri si intrarile pentru dezinstalare au fost sterse. system restore este un mod de a readuce calculatorul la o stare initiala (se foloseste de exemplu daca unele fisiere au fost corupte din windows sau ai instalat un driver aiurea si nu se mai deschide calculatorul sau numai functioneaza cum trebuie). acum nu stiu daca functioneaza sa dezinstalezi cu alte programei nsa poti incerca revo unninstaller http://portableapps.com/apps/utilities/revo_uninstaller_portable si/sau total unninstaller http://www.martau.com/ (asta e shareware)

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Se poate sa fi facut restore altada sau stiu si eu cind si ai ales o data dinainte dea instala ce ai instalt tu si asase intimpla cind faci restore.Restore iti aduce calculatorul la setarile si la ce ai avut la data la care tu alegi sa se faca restore.Si daca tu de ex spun instalezi astazi ceva pe calculator si peste citeva zile dai restore si alegi data de eieri dupa ce se face restore acel program instalat astazi va disparea.Dar cum tu spui ca n-ai facut nimic la calculator.asta daca intr-adevar nu ai facut e cam ciudat sa se stearga asa de unele singure.Pai si ce se putea sterge? DOr driverele daca aveai ceva instalat si mai stiu eu ce alte alea mess, etc.Deci nu trebuie neaparat sa reionstalezi wondowsul daca calc merge, ci doar acele programe ce iti trebuie sau driverele daca sau sters si alea.Dar sigur ai facut tu ceva ca singure nu se sterg din senin